Volkswagen monitoruje děti ze základních škol pomocí školní tašky

V posledních letech vlády a korporace kvůli „bezpečí občanů“ vyvíjejí nesmírné úsilí, za které by se nemusel stydět žádný totalitní stát. Koncern Volkswagen, německý automobilový klub a další firmy chtějí, aby cesta do školy byla „bezpečnější“. Nejedná se však o bezpečnost všech dětí, ale pouze těch, které se nechají sledovat systémem nazvaným „bezpečná brašna“, v originále Schutzranzen. Sporný dopravní projekt s brašnami se bude testovat na základních školách v Ludwigsburgu a Wolfsburgu v Německu. Sledování dětí je startupový projekt firmy Coodriver GmbH.

Celý projekt Bezpečná brašna vyvolává v řadě rodičů obavy o bezpečnost svých dětí. Jedná o dost zvláštní řešení. Děti by měly být sledované pomocí GPS a jejich pozice se bude posílat motoristům, aby se vytvořil varovný systém. Sdružení Digitalcourage v otevřeném dopise vyzývá k ukončení celého projektu.

Webová stránka projektu Schutzranzen.com tvrdí, že „každých 18 minut byl na ulici zraněn nějaký žák“. Aplikace je navržená tak, aby pro motoristy byly děti „viditelnější“. Jak? Monitoringem a sledováním.

Za projektem Bezpečná brašna stojí automobilka Volkswagen a města Ludwigsburg a Wolfsburg. Aplikace ve smartphonu dítěte nebo sledovací zařízení GPS ve školní brašně nepřetržitě odesílá informace o pozici dítěte do datového cloudu. Pokud se dítě nachází blízko automobilu, akustický signál varuje řidiče, který má také nainstalovanou nějakou aplikaci nebo v „automobilu zítřka má odpovídající palubní systém (Onboard-System)“.

Schutzranzen – Mehr Sichtbarkeit und Sicherheit für Kinder im Straßenverkehr from Schutzranzen on Vimeo.

Také rodiče mohou prostřednictvím této aplikace kdykoli sledovat GPS pozici svého dítěte. Ani Google, který data přeposílá, nepřijde zkrátka. Pokud se někdo do systému nabourá, vzniká bezpečnostní riziko. Jedno „hackutí“ systému by stačilo k tomu, aby se zjistilo aktuální místo pobytu dětí. Dokonce i oficiální propagační video je plné rozporů: Děti ze základních škol ohrožuje nepozorný řidič, rychlá jízda autem a nepřehledné silnice. Aplikace, která řidiče rozptyluje, riziko spíš zvyšuje.

Rodiče nejsou informováni o rizicích

Aplikace není zatím příliš rozšířená. Aplikace zdarma, která je plně funkční pouze s předplatným 12 eur za rok, si podle Google Play nainstalovalo cca 50 000 lidí. Společnost Apple stahování pro iOS neposkytuje. Město Ludwigsburg chce sledovací zařízení distribuovat dětem ze základních škol v rámci pilotní studie.

Zástupkyně úřadu na ochranu osobních údajů v Dolním Sasku Barbara Thielová také upozorňuje na aplikaci „bezpečná brašna“: Prostřednictvím takových služeb jsou děti již celkem brzy konfrontované s neustálým sledováním. Také děti, nezávisle na svém věku, musí mít právo pohybovat bez dohledu. Pokud rodiče chtějí stisknutím tlačítka zjistit pozici svého dítěte, jedná se o totální sledování. Kromě toho se celková bezpečnostní situace na silnici může zhoršit. Na jedné straně jsou motoristé, kteří „slepě“ spoléhají na aplikaci, a na druhé jsou děti, které jsou bez „bezpečné brašny“ vystavené vyššímu riziku. Děti s brašnou naopak předpokládají, že je motoristé vnímají a nevytvářejí ani pocit nebezpečí. Neodhadnou tak možná rizika v dopravě.

Chceme opravdu žít ve světě, ve kterém se děti degradují na „internet věcí“? Kde se rodiče musí rozhodovat mezi „sledováním dítěte korporací“ a „nebezpečnou cestou do školy“?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzpolitik.org/2018/vw-ueberwacht-mit-schutzranzen-grundschulkinder/