Jablka, jahody, okurky, med… Přibližně třetina našich potravin závisí na rostlinách, které opylují včely. Na celém světě probíhá dramatický úhyn včelí populace, který je podle odborníků zapříčiněn monokulturami, parazity a pesticidy. Dva biovčelaři ze severního Německa už toho mají dost a rozhodli se s tím něco udělat.

Mirko z Meklenburska-Předního Pomořanska má včely ve špatném stavu a loni v létě málem vyhladověly. Důvod? Úly jsou obklopené pouze monokulturou řepky olejné a poté, co odkvete, nenajdou včely žádnou jinou potravu.

Tento 44letý včelař umístil některé ze svých 120 včelstev do ovocného sadu, aby včelám poskytl potravu, která není postříkaná pesticidy. Včelám ztěžují život nejen monokultury, ale i škůdci a různé postřiky. Podle Německého svazu včelařů loňskou zimu v Německu zemřela více než jedna včela z pěti.

Vědec: včely jsou otrávené neonikotinoidy

Včelař Mirko a jeho kolega Hartmut nechtějí už dál jen nečinně přihlížet. Oba dva již několik let včelaří pro ekologický svaz zemědělců Demeter v malé vesnici v okrese Ludwigslust-Parchim.

V blízkosti jejich včelařství má farmaceutická a agrochemická firma Bayer (Monsanto) svoje experimentální pole. Výsledky testů tohoto koncernu mají prokázat, že v EU zakázaný insekticid ze skupiny neonikotinoidů včelám neškodí.

Dva včelaři ze severního Německa mají jiný názor. Myslí si, že pesticidy jsou pro včely problém. Jejich názor podpořil vědec profesor Randolf Menzel ze Svobodné univerzity v Berlíně, který včely zkoumá. Mezinárodně uznávaný vědec, jenž se specializuje na výzkum včelího mozku, zjistil, že pesticidy nervový systém včel otráví.

Také nedávná studie vědecké sítě EASAC mimo jiné zjistila, že použití neonikotinoidů má negativní vliv na organismus včel a na opylování, které provádějí. Podle údajů Greenpeace vzorky pylu odebrané v Německu obsahují v osmi případech z patnácti schválený pesticid thiacloprid, který vyrábí firma Bayer (Monsanto).

Tyto údaje vyděsily také Mirka a Hartmuta, proto svůj med poslali na vyšetření do laboratoře. Jestliže analýza jejich medu Demeter prokáže rezidua pesticidů, která přesahují přípustnou mez, mohou zničit celou úrodu. Oba mají jasno: Při svém plánu něco s vymíráním včel udělat dojdou na hranici svých možností – finanční i osobní. „Někdy se cítíme stejně jako David proti Goliášovi,“ říká Mirko.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/die_reportage/Die-Bienenretter,sendung393870.html