Video: V Indii dav krutě ponižoval bezbranného opičáka

Někteří z nás si ještě pořád pod slovem Indie představí spíše její dávnou image, tedy exotickou zemi hinduismu a buddhismu, koření, meditujících lidí a barev. Jiní vidí moderní tvář, přelidněnou oblast potýkající se s problémy chybějící kanalizace, nedostatečné hygieny a mnoho dalšího. V neposlední řadě se jedná o pro nás tiché bitevní pole islámu a hinduismu.

V Indii je na rozdíl od našich končin běžné, že poblíž lidí žijí zvířata, a to i ta, která my vídáme leda tak v zoo. Třeba opice.

Tak jako se ale v městských džunglích nežije snadno lidem, lehké to tam rozhodně nemají ani zvířata. Neúcta k němým tvářím a kruté zacházení není výjimkou ani v Indii, ani ve zbytku světa, jen některé země to lépe zakrývají.

Čerstvý příběh, který přinesl server trueactivist.com, je ale dočista absurdní. Jedna opice, přesněji samec makak, byl nejdříve pronásledován profesionálním chytačem, který poté zvíře předal rozzlobenému davu, který mu pevně svázal ruce i nohy, dokonce i okolo krku.

Foto ABP Ananda

Toto kruté zacházení, které nebohé zvíře téměř vyděsilo k smrti, si dle místních opičák vysloužil za „vytrvalé obtěžování místních podnikatelů i obyčejných kolemjdoucích“. Jeho řádění mělo trvat 6 měsíců a způsobit mnoho škod. Makakův odchyt byl tedy možná na místě, ale bylo opravdu nutné ji tak ponižujícím způsobem uvázat před celým davem?

Dle slov najatého chytače to byla nezbytnost, neboť bylo zvíře nezvladatelné a bylo potřeba ho pacifikovat. Dav jásal, když zvíře přivazovali. Jednoduchá otázka zní: Nebylo by lepší jej prostě odvézt rovnou do divočiny, bez pořádání divadla, které připomíná spíše mučící kroužek?

Když lidé bez zábran ukazují svou náturu, není to hezký pohled. Pachuť zůstává i poté, co vedení města Bombaj řeklo, že chce opičáka zachránit a odvézt do přirozeného prostředí. „Ujistíme se, že je v pořádku, a vypustíme jej za městem Than,“ prohlásil úředník z ministerstva životního prostředí a lesnictví. Snad to opičáka uklidní.

Na druhou stranu, aspoň bude mít od lidí klid. Ti se neumějí chovat slušně ani sami k sobě, a tak není jediný důvod očekávat, že by měli úctu k někomu jinému.

Jan Petrák

Zdroj