Během posledních tří desítek let se povrch naší planety změnil možná více, než by se mohlo zdát. Některá místa se kvůli rozrůstání měst, kácení pralesů, tání ledovců či vysychání řek a jezer proměnila opravdu radikálním způsobem. Nová služba od Googlu nabízí každému možnost podívat se na satelitní snímky, které ukazují, co se během posledních tří dekád stalo na jakémkoli místě na světě. Jsou to skutečně pozoruhodné výjevy. [sociallocker id=“94522″]

„Timelapse“ efekt je možný díky neuvěřitelným pěti milionům satelitních snímků nasbíraných od roku 1984 do roku 2016, které IT technici z Googlu vytáhli z archivů a vyrobili z nich tuto interaktivní mapu. Můžete se v ní pohybovat podobným způsobem jako na klasické mapě Google Earth a podívat se i na to, jak se za posledních 32 let změnilo okolí vašeho bydliště. Existují však místa, kterým se vyplatí věnovat zvláštní pozornost. Na několik z nich se můžete podívat v sérii videí. Širší výběr pro opravdové nadšence připravil i samotný Google a můžete ho najít přímo pod timelapsovou mapou.

Typickým příkladem oblasti, kde během krátké doby došlo k dramatické změně krajiny, patří ikona Spojených arabských emirátů – Dubaj.

Jedním ze smutnějších obrázků je postupně vysychající bezodtoké slané jezero na hranici kazašských oblastí Akťubinské a Kyzylordské a Karakalpacké republiky v Uzbekistánu ve střední Asii.

Pokud nechcete být zklamaní, raději se při toulkách po světové timelapse mapě Brazilským pralesům, mizejí totiž závratnou rychlostí.

Po zhlédnutí několika videí se nabízí docela logická otázka: Jak že se ten povrch naší země za těch 30 let změnil? Odpověď je bohužel poměrně bolestná. Když se podíváme, v jakém rozsahu je po celém světě ničena příroda, mělo by nám z toho být trochu úzko. Jak to asi bude vypadat za dalších 30, 50 nebo 100 let, jestli bude lidstvo pokračovat v tomhle stylu?
[/sociallocker]

Chcete sobě nebo někomu jinému udělat radost hodnotným dárkem pod stromeček? Šifra pro vás opět připravila pořádnou nadílku. Vánoční balíčky všech vyšlých čísel a čísel, která vyšla během letošního roku, za skvělou cenu, slevy na předplatné, tištěné i digitální, dárkový certifikát a různé akce…

Lukáš Marek

Zdroj: http://www.sciencealert.com/google-timelapse-now-lets-you-see-how-any-location-on-earth-has-changed-in-32-years