K dispozici je nové biometrické sledování pro děti. Existuje však obava, že tento systém odcizuje rodiče od novorozenců, a vyvolává otázku, jak elektromagnetické pole ovlivňuje děti. Nový výrobek Tausendsassa-Wearable stojí asi 225 eur.

Totální sledování v dětském pokoji je již realitou. Na veletrhu spotřební elektroniky (CES) 2015 v Las Vegas se představily všechny myslitelné snímače, senzory, kamery a mikrofony, které dávají rodičům pocit bezpečí. Ano, bezpečí je mantra současné doby, kterou se ospravedlňuje kdejaký nesmysl. Současně existuje mnoho zařízení, která prostřednictvím aplikace odesílají data do smartphonu. Rodiče jsou ochotni bezmyšlenkovitě utrácet spoustu peněz. Monitorování 24 hodin denně je možné prostřednictvím on-line aplikace. Jakmile skončí porod, jde se na to. Počítač kontroluje teplotu pokožky, dýchání a pohybové aktivity dítěte. Data následně bezdrátově odesílá do smartphonu rodičů. Krásný nový svět! Nebo ne?

Sledování se už dávno odehrává. Dudlíček vás upozorní, když ho dítě upustí. Lahvička řídí trávení, zavinovačka teplotu. Nové produkty by měly dát rodičům pocit úplné kontroly. Později následuje panenka Hello Barbie, která dobře poslouchá a odpovídá a ukládá data na cloudu. Mají si tak děti zvykat na komunikaci s robotem? Panenka Hello Barbie je v podstatě nastrčená agentka v dětském pokoji, která pracuje pro NSA, Goldman Sachs, Blackrock, Deutsche Bank apod.

Bez ohledu na to, kde na novou technologii narazíte, Google je vždycky poblíž. Co třeba 3D brýle pro děti? Google spolupracuje s výrobci hraček jako Mattel nebo Lego.

Google bude podporovat dokonce i designéry dětí, kteří dítě „vyrobí“ na objednávku. Manželka zakladatele společnosti Google si prostřednictvím biotechnologické firmy v USA podala patent na výběr a tvorbu tzv. Design-Babys.

On-line doba nezná žádné tabu a jedná se stále o stejné koncerny, které vystupují buď jako investoři, nebo vynálezci. Naše údaje jsou bez velkých protestů pečlivě shromažďovány. Na to jsme si už zvykli. Šifra přinesla například fascinující informace o tom, kterak slouží smartphony ke sbírání dat, jež pak stroje analyzují k vytváření profilů uživatelů.

Nové zařízení pochází ze společné dílny koncernu Apple a Google. Rodiče to nemají vždy jednoduché, jejich potomek musí mít teplo, nesmí ho rušit žádný hluk, a pokud se probudí a nikdo u něj není, hlasitě začne přitahovat pozornost. Nový Start-Up-Sproutling, který v USA založili spolupracovníci koncernů Apple a Google, tuto díru na trhu objevil a vyvinul zvláštní druh sledování dětí – tzv. babymonitoring.

Jedná se o Wearable, tedy nositelnou nebo přenosnou technologii. Jsou to bezdrátové technické pomůcky ve formě brýlí, náramků, náramkových hodin a jiných malých měřidel, které se staly oblíbenými spotřebitelskými výrobky pro běžné občany.

Strukturují naši každodenní rutinu třeba tím, jak dobře spíme nebo spalujeme kalorie. Tato technika se také používá pro sledování dětí. Zdá se, že se jedná o výnosný obchod, protože se do něj už investovaly miliardy dolarů. Investoři jsou téměř vždy stejní.

Narodilo se nové on-line dítě!

Zařízení číslo 1 je stále Sproutling Baby Monitor. Existuje ještě mnoho dalších pomůcek, ale všechny mají jedno společné – prostřednictvím aplikace jsou propojené s vaším smartphonem. Třeba údaje o vašem dítěti zajímají ještě někoho jiného, například výzkum?

Následující zařízení má vše v jednom celku, tzv. babyphone s aplikací:

  1. Elastické a omyvatelné bavlněné dětské prádlo s dvěma dechovými senzory a snímatelným pohybovým senzorem.
  2. Nabíjecí stanice, která přenáší toky dat například o dýchání, teplotě pokožky, aktivitě spánku a poloze těla na zařízení Android nebo iOS. Cena je od 199,99 dolarů na mimobaby.com. No nekupte to.

Další zařízení je inteligentní dudlík s vestavěným teploměrem, který pravidelně měří teplotu dítěte a poté ji přenese do zařízení Android nebo iOS. Vhodný je pro děti ve věku od 0 do 3 let. Dudlík Pacif-i je v současné době k dispozici jen v Evropě, ale schválení požaduje také USA. Pacif-i stojí 39 eur a k dostání je na Pacif-i.io.

„Inteligentní“ ponožka obsahuje základní stanici, elektronickou ponožku, nabíjecí kabel a tři další ponožky v různých rozměrech.

Přístroj Sproutling Baby Monitor, který rodiče informuje o životních funkcích novorozeného dítěte a o prostředí, kde dítě spí, se jeví jako dobrý nápad. Dokonce díky tomuto zařízení vědí, kdy dítě přejde ze spánku do bdělého stavu. Zakladatel a výkonný ředitele Chris Bruce vytvořil on-line platformu – One Medical Group a WellnessFX. Spolupracovníci pocházejí ze společností Google, Apple a Amazon. Na vývoj získal 2,6 milionu dolarů, později 6,5 milionu dolarů. Mezi investory patří First Round Hauptstadt, Forerunner Ventures, Firstmark Kapital, Accelerator Ventures, Lemnos Labs, BoxGroup, Shawn Fanning a facebookový miliardář Peter Thiel.

Aplikace má z údajů přesně rozpoznat, v jaké náladě se dítě po spánku nachází. Je zdravé a veselé? Nebo je spíše ospalé a nevrlé, když vstoupíte do místnosti? Většinou je náladové, na to není potřeba žádná aplikace. Maminky a babičky poznají hned, jak se dítěti daří.

Blíží se doba biorobotů?

Přístroj Sproutling Baby Monitor není první tohoto druhu, považuje se ale za nejinteligentnější. Dělá téměř cokoliv až na výměnu plenek, to je ovšem jen vtip. Ve skutečnosti je to monitorovací zařízení, které do chytrého telefonu signalizuje, co se se spícím dítětem právě děje. Přístroj je malý a lehký a jednoduše se k dítěti připevní popruhem, který údajně neobsahuje žádné toxické nebo alergické materiály.

Jak je to ale s elektromagnetickým polem, které zařízení vyzařuje? Dítě v nejužším kontaktu s různými pomůckami, aby informovaly váš smartphone. Je to bezpečné?

Přístroj zaznamenává 16 různých oblastí, které ovlivňují bezpečnost dítěte a pohodlí rodičů: tepová frekvence, teplota pokožky, pozice dítěte při spaní (na zádech nebo na břichu), probuzení dítěte ze spánku, světlo a hluk místnosti a dokonce, zda se dítě nějakým způsobem nezbavilo čidla nebo senzoru.

Takže ani nemusíte opustit místo, na kterém se nacházíte, abyste věděli, co se s vaším dítětem děje. Můžete se zabývat papírováním, sledováním televize, hovorem s přáteli nebo prací okolo domu. Takže žádné obavy, vaše dítě se vám ozve přes smartphone. Jen dávejte pozor, aby se vám nevybila baterka.

K dispozici je také Wi-Fi nabíječka, která je tvarována jako malá miska, kde můžete Baby Bio Monitor znovu nabít. Daleko zřejmě není doba, kdy rodičům dítě místo čápa přinese dron.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzfrauen.org/2016/06/20/google-amazon-apple-co-das-neue-online-baby-ist-geboren-are-we-turning-our-babies-into-real-life-tamagotchis/