Tasmánští čerti se jako druh ocitli po lidském zásahu na pokraji vyhynutí, ale předtím, než objevitelé a kolonizátoři obepluli planetu, přistáli v Austrálii a okolí a jali se roznášet nemoci a evropský domácí dobytek, se jednalo o velmi rozšířený druh. Je to poslední žijící druh rodu Sarcophilus a od vyhubení  vakovlka v roce 1936 i největší žijící dravý vačnatec. Vzhledem připomíná malého, ale nadměrně svalnatého a zavalitého psa.

Historii ale nechme raději stranou a dovolme si v těchto zvichřených časech i trochu odlehčení. Kdo by to byl čekal, že by zrovna tasmánský čert mohl být takový „andílek“?

Na videu níže uvidíte mládě ďábla medvědovitého, známého více jako tasmánský čert, který nejenomže umí skvěle lézt po stromech i plavat, ale také vytvářet pozoruhodně blízké vztahy s lidmi, pokud je na ně zvyklý odmalička. Vychovatel jménem Tim Faulkner se o tato zvířata stará už pěknou řádku let a činnost si údajně nemůže vynachválit, a není divu – stačí se podívat. Jak píše Bored Panda, jedná se jen o malou součást většího komplexu, tedy o rezervace s volným pohybem zvané Devil Ark v oblasti New South Wales, kde žije okolo 150 tasmánských čertů. Otevřeny byly v roce 2011 s 44 exempláři, a od té doby své počty více než ztrojnásobily.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.trueactivist.com/baby-tasmanian-devil-is-so-fond-of-his-caretaker-he-follows-him-everywhere-video/