Foto YouTube

Vývojář technologické univerzity MIT určí pocity s přesností na 87 procent. Vědci z americké univerzity Massachussetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli systém, který je schopen na dálku zachytit emoční stav člověka. Jedná se o celkem pozoruhodnou věc, protože skener, kterému se říká EQ-Radio, nepotřebuje žádné senzory nebo kontakt s kůží. Pocity lidí totiž vyhodnocuje prostřednictvím rádiového signálu WLAN.

S trochou nadsázky se dá přístroj označit za nepřítele každého hráče pokeru, protože funguje s velkou přesností. Podle vědců má přesnost 87 procent a v téměř devíti případech z deseti správně vyhodnotí emoční stav zkoumaných osob. Jak píše Bigthink, přístroj správně vyhodnotí i ty osoby, které se pokusu zúčastnily úplně poprvé.

EQ-Radio využívá odrazy rádiového signálu. Zaznamenává, za jak dlouho se signál od cílové osoby odrazí. Z výsledných odchylek se vypočítají požadované informace. Odchylky umožňují analyzovat dýchání, stejně tak i srdeční tep. Počítačový algoritmus nakonec odvodí emoční stav člověka. Jak ukazuje video, rozdíly vznikají při rozkoši, zármutku, hněvu a radosti.

Vědcům tento systém dává širokou škálu možností, což by mohlo být z jistého úhlu pohledu zajímavé, avšak též velmi nebezpečné.

Rádio EQ by například mohly používat bezpečnostní složky jako součást dotazování podezřelých osob a svědků. Pokud skener emocí zvládne vývoj k praktickému vyžití, vznikne pravděpodobně mnoho diskusí o ochraně soukromí a osobních údajů. Zvlášť když víme, jak dokážou úřady slídit již nyní. Tvůrci systému pracovali se signály Wi-Fi již dříve a úspěšně je používají k detekci lidí a pohybu za stěnami jako součást projektu RF-Capture.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://derstandard.at/2000044932759/EQ-Radio-Scanner-erkennt-Gefuehle-per-WLAN