Jestli mě něco fascinuje na lidu českém, pak je to vytrvalost, s jakou snese nepříznivé dopady státního vedení, ale zároveň jej od revoluce dělí něco mezi jedním a dvěma zpackanými kruhovými objezdy.

Jako dobříšský rodák jsem si nemohl nevšimnout kauzy, kterou by nevymyslel ani protřelý hollywoodský scenárista. Jen si to představte. I do devítitisícové Dobříše, sice poněkud pozdě, ale přece, dorazila vymoženost zvaná kruhový objezd, zkráceně kruháč, který má usnadnit průjezd křižovatky.

Taková sláva. U takového kruháče je důležitá především jedna věc. Ano, jak napovídá již název, je to kruh. To, co postavili u nás, má ale do kruhu asi tak daleko jako Donald Trump k politické korektnosti. To, že vznikla místo kruháče šiška, by se možná dalo samo o sobě přejít. To by se ale přes ni muselo dát projet. Jak ukazuje video níže z testovací jízdy, pro takový autobus jde o neřešitelný problém. Pat a Mat hadr.

Co je však nejlepším řešením takových šlamastyk, jako když první kruháč, který město dostane, záhadně zešišatí? Samozřejmě humor, a pokud možno alespoň trochu provokativní. Jakožto hrdý dobříšský rodák jsem nemohl šišáku jen tak nečinně přihlížet.

Vhod mi přišel jeden z klasických hitů internetu, a to parodie na legendární scénu vztekajícího se Adolfa Hitlera z filmu Pád Třetí říše od Olivera Hirschbiegela. První parodie spatřily světlo světa už v roce 2006 a od té doby se Hitler vzteká takřka nad vším – od různých her a voleb přes příjezd Chucka Norrise, smrt Neda Starka ve Hře o trůny nebo nepovedený iPod Touch… až po dobříšský kruháč. Pěkně jsem se na něm vyřádil. A tak se můžete podívat, jak Adolf Hitler reagoval, když se o tomto zmršeném veledíle dozvěděl.

Jan Petrák, časopis Šifra

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem