Video: Potápěč na Bali natočil neuvěřitelné znečištění moře plastem

To, co často známe jen jako abstraktní problém, může nabrat děsivě konkrétních obrysů: jde o ohromné množství plastu v moři. Každý, kdo se na následující video jednou podívá, může si učinit představu, jak jsou moře doopravdy znečištěná.

Britský potápěč Rich Horner video natočil během ponoru 3. března 2018 u malého ostrůvku, který se nachází poblíž známého a vyhlášeného turistického ostrova Bali. Nepovedlo se mu natočit ryby nebo jiný podmořský život, ale zdánlivě nekonečné množství plastového odpadu.

„Proudy v oceánech nám přinesly krásný dárek z koberce medúz, planktonu, listů, větví, palmových listů a trochu plastu. Pár plastových tašek, plastových lahví, kelímků, fólie, kbelíky, pytlíky, brčka, zase plastové tašky. Prostě plast, plast a jenom plast!“

Tak popsal své video Richard Horner na Facebooku. Během dvou a půl minut ukázal, jak doslova plave v plastu. Mezi plastovým odpadem jsou jen občas vidět ryby, medúzy a osamělí rejnoci, ale veselá podívaná to tedy není.

To, že se na místě najednou objevilo tolik plastu, je neobvyklé. Rich Horner si myslí, že za to mohou oceánské proudy. Odkud plast pochází, se dá určit jen stěží, ale mnoho nápisů na plastech bylo v indonéštině. Nicméně kvůli silnému oceánskému proudu u Indonésie plasty v moři plují stovky nebo tisíce kilometrů.

O plastech Šifra psala již dříve zde či zde.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz