Na jihu Polska, nedaleko hřebenů Tater, se nachází vzkvétající mezinárodní ekovesnice. Jmenuje se Bhrugu Aranya a je jediná svého druhu v Evropě. Od roku 1995 se ekologická farma rozrostla do společenství několika rodin i s dětmi.

Již od samého začátku se všichni rozhodli pracovat na uzdravení životního prostředí. Ekovesnice funguje i jako vzdělávací centrum, kde je možné zažít a naučit se starobylé ohňové obřady, které jsou známé pod souhrnným názvem Homa terapie.

Kdysi dávno ve védských dobách žil člověk v souladu s přírodou. Podporoval ji, jak jen mohl, a děkoval za všechno, co mu poskytla. Svůj vděk vyjadřoval tím, že každý den pálil oheň Homa (též Jadžna nebo Yanyja).

V ekovesnici Bhrugu Aranya se můžete dozvědět o ekologickém Homa zemědělství, provádět techniky k osobnímu růstu, zažít léčení, meditaci a prozkoumat svůj vlastní tvůrčí potenciál.

Atmosféra tohoto místa je nasycená vysokými vibracemi, protože se zde denně praktikují ohňové obřady, které vychází z ájurvédy. Tato energie vyzařuje a léčí planetu Zemi, všechny rostliny, zvířata a lidi. Při východu a západu slunce se na tomto jedinečném místě provádí více než 22 let základní oheň Homa terapie – agnihotra. O Agnihotře již Šifra psala zde.

Začátky byly skromné. Zakladatelé a manželé Jarek a Parvati Bizberg vybudovali ekovesnici Bhrugu Aranya do nádherné uzdravující oázy. Zprvu na pozemku stála jen zničená dřevěná chata a stodola obklopená kouzelným starodávným sadem. Z cesty, která vede nahoru k tomuto ojedinělému místu, je nádherný výhled na horské údolí.

V současné době ve vesnici žije 12 dospělých a 4 děti. Věk obyvatel sahá od 9 do 70 let. Jedná se o eklektickou skupinu, která disponuje různými schopnostmi a talenty, jako je umění, léčení, psaní, natáčení filmů, hudba, práce s půdou, výuka Homa terapie a bylinkářství.

Díky léčivému prostředí jsou děti, které zde vyrůstají, zdravé a šťastné. Žijí v harmonickém souladu s přírodou tak, že o tom jejich vrstevníci nemají ani ponětí.

V zahradě, ve tvaru krásné kulaté mandaly, se během roku pěstují různé druhy zeleniny a v nedalekém sadu rostou jablka a švestky. Bylinky se pěstují v zahradě ve tvaru spirály. Daří se jim zejména kvůli Agnihotra ohni, který zlepšuje jejich kvalitu.

Žádná farma by samozřejmě nebyla úplná bez zvířat. Jsou na ní tři krávy, které se pasou na okolních lukách, dále kachny, psi, kočky a včely.

Starobylé, léčebné ohně přitahují vše, co je pro zahradníka užitečné. Obnovují rovněž rovnováhu Matky přírody. Atmosféra ohně, která je obohacená výživou, se stane svatyní pro všechny živé tvory – ještěrky, žáby, ptáky, vážky, mloky a brouky.

Vize zakladatelů se týká globální ekovesnice, lidí různých kultur, ras a náboženství, kteří spolupracují na záchraně Země. V této vizi se ekovesnice Bhrugu Aranya zjevila jako místo plné síly, kde dochází k léčení, funguje ekologické zemědělství a soběstačný životní styl a kde se tvůrčí energie projevují prostřednictvím umění a hudby. Více než kdy jindy je podle zakladatelů potřeba vrátit se k životu v souladu s přírodou a jinými živými bytostmi.

Ekonomické, sociální a politické systémy moderního světa jsou nevyvážené. Dosáhly již kritického bodu jak v ekologické úrovni, tak na hlubší duchovní rovině. Proto je komunita zaměřená na vytváření praktických řešení a rozšiřování znalostí, jež napomáhají čelit výzvám, které lze přímo uplatnit v našem životě. V ekovesnici všichni fungují spolu a v tom spočívá největší síla.

https://agnihotra.pl/en/about-us/

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra