Steve Cutts je úžasný umělec, který v umění vidí možný katalyzátor změny. Populární londýnský výtvarník má navíc jeden obrovský dar – svými ilustracemi a animacemi dokáže dokonale a s nadhledem vystihnout šílenství života takzvaně vyspělé lidské civilizace, jež je pro něj zároveň nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Domnívá se, že náš svět by měl fungovat docela jinak, než funguje, a práce by neměla být permanentním, „duši drtícím krysím závodem“. Jeho zcela nové video s názvem Štěstí to dokazuje více než výmluvně a je jedním slovem geniální.

Za obzvláště povedená a hodná připomenutí považuje Šifra i dvě jiná Cuttsova videa. To první se jmenuje Man (Člověk). Za majestátních tónů Griegova Peera Gynta v něm přistane na Zemi před půl milionem let člověk. Když prvního živočicha, kterého potká, rozšlápne a z hada si udělá boty, je to teprve začátek… Jenže jaký bude konec?

Stejně skvělé je mrazivě vtipné druhé video In the Fall, kde chlapík ve středních letech padá ze střechy a před očima mu běží „nejlepší“ okamžiky. Zas tolik jich ovšem není, takže během pádu stihne celý život.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra