Že jste nikdy nic neslyšeli o Montpelerinské společnosti? To je chyba. S nadsázkou se dá totiž říct, že vlivní členové a jejich hosté rozhodují o chodu ekonomik celých států, nebo dokonce o směřování globální ekonomiky jako takové.

Německá veřejnoprávní televize ZDF odvysílala v listopadu 2017 další díl satirického pořadu Die Anstalt (Instituce). Max Uthoff a Claus von Wagner tu se svým týmem odhalují překvapivé a zcela náhodné skutečnosti.

Tentokrát zkoumali Montpelerinskou společnost (Mont Pelerin Society MPS), což je mezinárodní sdružení liberálních či ultraliberálních ekonomů založené v roce 1947 Fridrichem Augustem von Hayekem. Své jméno dostala po místě prvního setkání ve švýcarském letovisku Mont Pèlerin.

Není sice tak známá jako různé think-tanky a spolky typu Bilderberg či Trilaterální komise, ale rozhodně není méně důležitá. Naopak…

Členové společnosti po celém světě zakládali soukromé instituty, nadace a think-tanky, propagující principy privatizace, nízkých daní a odbourání sociálního státu. Z menšinového myšlenkového proudu se v 80. letech stal proud většinový. Ve Velké Británii ovlivnil Margaret Thatcherovou, v USA Ronalda Reagana. Mezi lety 1982 a 1992 pět členů společnosti získalo Nobelovu cenu za ekonomii. Začátkem 90. let se těmito ideami inspirovali reformátoři východoevropských postkomunistických zemí, včetně tehdejšího federálního ministra financí ČSFR a později českého premiéra a prezidenta Václava Klause.

Z českých členů je znám i bývalý děkan Národohospodářskéfakulty VŠE a člen NERV Jiří Schwarz. Schwarz zároveň předsedá Liberálnímu institutu, českému think-tanku klasického liberalismu, který mimo jiné organizoval pražskou konferenci Montpelerinské společnosti v roce 2012.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz