Jak šílení dovedou být lidé, ukázali indonéští vesničané v provincii Nová Papua. Poté, co jeden z nich zemřel kvůli své neopatrnosti, vybili si zlost na zvířatech, a to naprosto barbarským způsobem.

Dav vesničanů se prostě sebral a brutálně ubil bezmála 300 krokodýlů. A to jen proto, že si mysleli, že krkokodýlové mohou za to, že zemřel jeden muž, který v jejich blízkosti v přírodní rezervaci sbíral zeleninu. Možná je ani nenapadla možnost, že zvířata nejsou jako lidé, a pokud něco udělají, pak proto, že mají nějaký důvod.

O násilném činu informoval server britské televize BBC a další světová média. Místní policisté sdělili, že nebyli schopni vraždění zvířat zastavit. Zabíjení chráněných druhů je přitom zločin, který může být v Indonésii potrestán pokutou i vězením. Ale i kdyby krokodýlové chráněni nebyli, nic to na věci nemění.

„Zaměstnanec slyšel někoho křičet o pomoc, rychle tam běžel a viděl, jak krokodýl někoho napadl,“ řekl šéf pobočky indonéského úřadu pro ochranu přírodních zdrojů v provincii Západní Papua. Varianta, že prostě lezl, kam neměl, místní občany asi ani nenapadla. Hned po sobotním pohřbu se jich hned několik set sebralo, vyzbrojili se noži, lopatami, kladivy či holemi a vydali se do rezervace. Nejprve zaútočili na kanceláře krokodýlí rezervace a poté pobili celkem 292 vzácných plazů. Konkrétně šlo o krokodýly mořské a krokodýly novoguinejské.

Je to stejně dementní logika, jako by lovec zastřelil třeba lva (lidé to ale většinou zabíjejí jiné živočichy úmyslně a s radostí), a pak by se lvi rozhodli sežrat celou vesnici. V některých případech by to zřejmě úrovni lidstva prospělo. Ostatně kdyby byla zvířata stejně pomstychtivá a nízká jako lidé, musela by nás rozcupovat na cimprcampr a nikdo by se jim nemohl divit.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra