Video: Borec jezevec ukradl krávu a neúnavně si ji celou zahrabal pod zem

Když se jezevec americký dostane k mršině, kterou nedokáže najednou celou sníst, zahrabe ji pod zem a nechá si ji, jak se říká na horší časy. Obyčejně tak jezevec činí s mršinami malých zvířat, jako jsou například různé druhy hlodavců. Jeden obzvláště pracovitý jezevec ale dokázal zahrabat celé tele. Překvapil nejen vědecký tým, kterému během výzkumu amerických mrchožroutů v Utahu najednou zmizela mršina krávy, ale i statisíce lidí z celého světa. Video dokumentující úctyhodný výkon jezevce se stalo hitem internetu.

Populární video se podařilo zachytit vědcům z Utažské univerzity úplnou náhodou. Celý incident se totiž odehrál naprosto nečekaně a skrytá fotopast, která jezevce natočila, byla původně nalíčená, aby zachytila úplně jiná zvířata. V posledních několika letech se vědecký tým z Utažské univerzity věnuje pravidelným zimním výzkumům chování pouštních mrchožroutů v hornaté oblasti mezi Skalistými horami a Sierrou Nevadou zvanou Velká pánev.

Tým odborníků měl v plánu získat záběry supů, havranů či dokonce rysů červených. Vědci proto do pouště pohodili několik mršin mladých kravek, nastražili fotoaparáty a čekali, zda se objeví nějací mrchožrouti. Za několik dní se ale stalo něco divného. Jedno tele najednou zmizelo, aniž by po něm zůstaly nějaké zbytky. Vědcům bylo jasné, že něco takového nemohl udělat mrchožrout.

„Když jsem poprvé přišel na místo, kde měla ležet mršina, byl jsem zklamaný, protože sehnat mršiny na tento výzkum není snadné. To je tedy výborné, pomyslel jsem si, uběhl sotva týden a už jsme přišli o jedno tele,“ popsal jeden z výzkumníků Evan Buechley svoje první dojmy. V tu chvíli si Buechley ale ještě neuvědomoval, že tele nikdo neukradl, že leží přímo pod jeho nohama. Když stáhl fotky z fotopasti, nestíhal se divit.

O tom, že jezevci ukrývají svou kořist před mrchožrouty pod zem, se ví, a u malých zvířat to není žádné překvapení. Jenže krávu? Dosud se předpokládalo, že jezevec americký zvládne zahrabat všechna mrtvá zvířata, která nejsou větší než on sám. Fakt, že tento utažský borec zvládl pohřbít pod zem celou krávu, i když nedospělého jedince, byl proto velkým překvapením. Nešlo navíc jen o ojedinělý pokus.

Výzkumníci totiž našli ještě jedno tele, které bylo zahrabané jen z půlky. Za tímto činem stojí pravděpodobně jiný jezevec, který už nebyl tak houževnatý jako jeho slavný kolega, aby náročnou práci dotáhl dokonce.

Krátké zklamání Evana Buechleyho, který postrádal mršinu krávy, vystřídalo velké nadšení. Video je velmi vzácné hned z několika důvodů. Jednak prokazuje, že jezevec dokáže zahrabat mnohem větší mršiny, než se kdokoliv dosud domníval. Kromě toho, že je time-lapse bezpochyby také velmi zábavné, si vědci této šťastné náhody váží ještě z jednoho důvodu. Jezevce je obecně velmi těžké natočit či pozorovat. Podstatnou část svých životů totiž tráví v podzemních tunelech a na povrch vylézají většinou v noci.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: http://www.sciencealert.com/this-little-badger-stole-a-cow-and-buried-its-body-underground, https://www.youtube.com/watch?v=dsHiOwR7cfc