Viceprezident Spojených států amerických Mike Pence ve čtvrtek oznámil, že cílem je zajistit pro USA vojenskou převahu i ve vesmíru. Plán na vytvoření struktury kosmických vojsk, která budou představovat šestou složku americké armády po pozemním vojsku, letectvu, námořnictvu, námořní pěchotě a pobřežní hlídce, musí ještě schválit Kongres.

Američané ale nebudou (zatím) bojovat s mimozemšťany nebo bránit invazi vetřelců, ale cítí se ohroženi Ruskem a Čínou, a tak chtějí mít převahu. Zřejmě platí známé „jak dole, tak i nahoře“. Mike Pence dodal, že dřív byl podle Pence vesmír pokojný a nekonfliktní, teď je ale „přeplněný a nepřátelský“. O tom, jestli bude poté, co tam vytvoří Američané vojska, bezpečnější, lze vzhledem ke zkušenostem s jejich politikou dosti úspěšně pochybovat.

Člověk by si řekl, že stačilo to, co napáchali minimálně od roku 2001, kdy začali svoji válku proti terorismu, který sami vytvořili, tady na Zemi. V rozvratu je celý Blízký východ, 17 let válčí Američané v Afghánistánu, bojují v Iráku i v Africe, a všude, kam jejich vojska vkročí, nastává po čase chaos. Pokud je to vše tragická shoda okolností a neschopnost, je to smutné neodhadnutí vlastních možností. Jestli je ale chaos a rozvrat jejich cílem, pak je vesmír dalším logickým krokem a cílem.

„Nadešel čas napsat novou kapitolu v dějinách našich ozbrojených sil a připravit se na příští bojiště, kam budou povoláni nejlepší a nejstatečnější Američané, aby odvrátili a potlačili novou vlnu hrozeb proti našemu lidu a našemu státu,“ řekl viceprezident Pence slovníkem Rudého práva deníku The Washington Post. „Kongres musí jednat a vytvořit tuto novou sekci, která bude organizovat, cvičit a vyzbrojovat kosmické síly Spojených států,“ dodal.

A kolik to bude stát? V příštích pěti letech „jenom“ 8 miliard dolarů, v přepočtu asi 177 miliard korun. Což je obzvláště komická představa, když uvážíme, že se ve Spojených státech amerických hroutí infrastruktura a země je na pokraji bankrotu, přičemž její dluh přesahuje astronomických 21 bilionů dolarů.

V USA žije v současné době minimálně 41 milionů lidí v regulerní chudobě. Ti určitě ocení, že jejich vláda plánuje za stovky miliard válčit ve vesmíru.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra