Venezuelská finanční krize, jež se táhne roky, nabírá neuvěřitelných rozměrů. Podle analýzy prominentního byznysového časopisu Fortune došla tamní hyperinflace do stavu, kdy hodnota oficiální národní měny činí pouhou jednu sedminu hodnoty virtuálních zlaťáků v populární počítačové hře.

Hyperinflace se v této jihoamerické zemi rozmáhá, jak už bylo naznačeno, několik let. Jedná se o součást ekonomické krize, jejíž příčiny závisí na tom, koho se zeptáte (Venezuelanů nebo ostatních). Tak či onak, tamní měna, venezuelský bolívar, zažívá prudkou a drastickou hyperinflaci. Analýza, kterou má na svědomí Chris Morris z časopisu Fortune, srovnala cenu (na základě tržní hodnoty v amerických dolarech) bolívaru a zlaťáků z oblíbené hry World of Warcraft, a došel k závěru, že virtuální herní mince stojí 6,8krát více než současný bolívar.

„Vypočítal jsem to takto. Podle Googlu má jeden americký dolar cenu 68,915 bolívaru. Srovnal jsem to s cenou oficiálního poukazu ze hry World of Warcraft, který se může použít na získání herního času nebo nákupu různých předmětů ve hře, jenž stojí 20 dolarů a ve hře jej lze směnit za proměnlivé množství zlaťáků. Na základě jedné sledovací služby byla cena poukazu v herních zlaťácích stanovena na 203 035 zlaťáků. To nám dá okolo 10 152 herních zlaťáků za jeden dolar,“ napsal Morris.

Je dobré poznamenat, že Morris svou analýzu publikoval v pondělí 7. května. Od té doby bolívar spadl ještě hlouběji. Jeden dolar koncem stejného týdne stál 69,913 bolívaru.

Venezuelská vláda se k problému staví přísně. Zavedla striktní pravidla, co se měny týče, limitujíc například možnost jednotlivých občanů měnit bolívar za cizí měny. Jejich firmy mají ještě větší problémy, neboť se jim často nedaří dovážet materiály z jiných zemí a restrikce také přímo podporují rozmach černého trhu.

Odhad z webu Dolar Today, který se zabývá hodnocením měn, hovoří ještě o temnějších číslech než analýza pana Morrise. Ta se týkají černého trhu – směna amerického dolaru za bolívar může vystoupat až na 661,824 bolívaru za dolar. Na základě této ceny je warcraftovský zlaťák 65krát dražší než bolívar…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://themindunleashed.com/2018/05/venezuelas-currency-plunges-to-one-seventh-the-value-of-world-of-warcraft-gold.html https://dolartoday.com/calculadora/ http://fortune.com/2018/05/07/world-of-warcraft-currency-bolivar-venezuela-inflation/