Vynálezce elektrické žárovky (Heinrich Göbel, nikoli Thomas Alva Edison) si asi jen stěží mohl představit, že jednoho dne bude jeho výtvor využíván nejen k osvětlování domovů po celém světě, ale také k přenosu dat umožňujícím lidem stahovat informace ze satelitů v prostoru do jejich malých kapesních zařízení. Nicméně pokrok nezastavíme a objevy jdou stále dopředu. Zavedení nové technologie nazývané Li-Fi by rozšířilo využití osvětlení a žárovky by mohly kromě světla produkovat i internet. A to hlavní – Li-Fi by mohla být až 100krát rychlejší než dosavadní Wi-Fi.

Li-Fi vynalezl anglický vědec Harold Haas ve své laboratoři v Edinburghu. Je to technologie využívající VLC (tzv. komunikace ve viditelném světle) k přenosu dat extrémně vysokou rychlostí. V podstatě to funguje jako neuvěřitelně rychlá vysílací lampa, která „bliká“ pomocí zapínání a vypínání za účelem předávání zpráv v binárním kódu. Podle výsledků laboratorních testů se podařilo docílit rychlosti přenosu až 244 GB/s. Abychom si utvořili jasný obrázek, Wi-Fi je schopná dosáhnout maximální rychlosti okolo 600 Mb/s!

Technologie byla už jednou použita ve skutečném provozu, v estonské firmě Velmenni, která aplikovala Li-Fi v kancelářích a dalších průmyslových zařízeních v Tallinnu. V těchto prostředích zatím Li-Fi fungovala na naměřené přenosové rychlosti 1 GB/s.

Ilustrace: Boston University

Nejen ve vysoké rychlosti Li-Fi překonává Wi-Fi. To, že Li-Fi přenáší optická světla, znamená, že nemůže procházet zdmi, což navíc navyšuje i bezpečnost místní sítě. To samozřejmě přináší i svá negativa. Uživatel ztrácí připojení po opuštění místnosti, což představuje podstatnou překážku. Ta by snad měla být odstraněna, pokud by zařízení bylo úspěšně implementováno. Pokud by byla tedy tato bariéra překonána, pak by viditelné spektrum mohlo Li-Fi povolit posílat zprávy v širším rozsahu frekvencí než Wi-Fi, která působí v rozsahu 2,4 až 5 gigahertz.

Technologie rovněž nemůže být použita venku, na přímém slunečním světle, které by rušilo její signál, takže by lidi museli chodit na procházku bez smartphonů. (To by nakonec ale mohla být i výhoda.)

Li-Fi by každopádně mohla být dobrou odpovědí na rostoucí zahlcení frekvencí s tím, jak vzrůstá větší využití internetu všude ve světě. Podle studie Cisco Visual Networking Index Global Mobile Data Traffic Forecast se očekává, že globální přenos dat za měsíc v roce 2019 dosáhne až za 24,3 exabytů – to je objem, který současná bezdrátová připojení nejsou schopna zvládat.

Na nedávné každoroční konferenci TED (Technology, Entertainment, Design) Harold Haas avizoval, že LED světla v domácnostech by šlo velmi snadno přeměnit na Li-FI vysílače, což by uživatelům internetu zajistilo účinnější připojení: „Vše, co potřebujeme, je nainstalovat malý mikročip do každého potenciálního osvětlovacího zařízení, což by mohlo kombinovat dvě elementární funkce: osvětlení a přenos bezdrátového připojení.“

Také stojí za zmínku, že rychlost, kterou disponují tato LED světla, je pro lidské oko nepostřehnutelná, takže to jakési „blikání“ světel pro nás není nijak otravnou hrozbou.

A nejsou to jen osvětlení obyvatelných prostor, kde bychom mohli najít využití VLC technologií. Existují i další uplatnění. Například Disney v současné době vyvíjí množství produktů s touto technologií, jako jsou třeba hračky. Jedna taková mávnutím kouzelné hůlky zapne žárovky na šatech princezny. Když se to spojí třeba s Barbie, která dovede nahrávat všechny konverzace a ukládat je na cloudové úložiště (o této novince jsme psali zde), o zábavu bude jistě postaráno.

O rizicích se zatím nemluví. Ale dá se předpokládat, že softwaroví giganti ani vlády si nebudou chtít nechat ujít příležitost, jak mikročipy obohatit o nějaké ty sledovací funkce a nasbírat co nejvíc kompromitujících dat na uživatele. Ale to už nebude žádná novinka.

Simona Patelisová

Zdroj: http://www.bodymindsoulspirit.com/goodbye-wifi-new-li-fi-internet-is-100-times-faster/