Vědci v Jižní Americe, poblíž slavné náhorní plošiny Nazca, objevili pomocí dronů nové dechberoucí obrazce

Peruánští archeologové objevili existenci dalších rozsáhlých obrazců poblíž náhorní plošiny Nazca. Podařilo se jim to potvrdit pomocí dronu. Nově zdokumentované geoglyfy, na které vědce upozornili místní obyvatelé, jsou pravděpodobně o několik stovek let starší než obrazce na plošině Nazca, které jsou celosvětově proslulé. Informovala o tom agentura Reuters.

Nezvyklých výjevů, jejichž stáří vědci odhadují na 2000 let, si nejprve všimli místní obyvatelé. O více než pětadvaceti dosud neznámých obrazcích znázorňujících kosatku či tančící ženy dosud věděli jen oni, a to především kvůli obtížně přístupnému území. Zatímco obrazce na náhorní plošině Nazca je možné zahlédnout i z běžného letadla, pro zachycení nových objevů archeologové museli použít drony.

Podle odborníků byly obrazce vytvořeny národem Paracasů, předchůdců Nazců v této oblasti. Geoglyfy jsou dosud považovány za archeologické záhady, neboť nikdo přesně neví, proč byly vytvořeny.

Archeologové budou nyní nový objev pečlivě zkoumat a především vyrazí přímo na „místo činu“ – dosud se na něj totiž nedostali a k dispozici měli jen fotografie.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-