Včelkám možná svítá na lepší zítřky – objevila se totiž další možnost, jak alespoň zpomalit jejich masové vymírání. Dozajista inovativní nápad uvedli v život designéři Dustin Betz a Mike Zaengle, kteří jej nazvali BEEcosystem.

BEEcosystem, což je kromě skvělého nápadu také slovní hříčka (Bee, tedy včela + ecosystem), spatřil světlo světa v roce 2015 a umožňuje chovat včelku prakticky v obýváku vašeho domu. Stylem i vzhledem se podobá mravenčí farmě – včely a zbytek domu dělí skleněné panely.

Tento umělý úl navíc lze rozšiřovat. Je složený do tvaru hexagonu a ze 4 stran lze navázat dalším hexagonem. Mezi jednotlivými úly se nachází filtry a přitahují se k sobě magneticky. V rámci své crowdfundingové kampaně tvůrci vysvětlují:

„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“

Foto Instagram

Oba tvůrci si ale uvědomují, že jeden limitující faktor nelze obejít žádnou jednoduchostí, a to jsou potřebné zkušenosti s chovem včel. Spustili proto s nadějí doprovodný program, který by měl pomocí budování sítě zkušených včelařů pomoci vzdělat nové „rekruty“ a poskytnout pomoc zákazníkům, farmám, vinařům a tak dále.

Skvělý nápad to je, jenže jediný startovní box vyjde zájemce na 600 dolarů, což je zhruba 15 000 korun (přičemž se v podstatě jedná o krabici s magnety a skleněnými stěnami). Skoro se zdá, že by bylo výhodnější si takový úl postavit vlastní; což je ale při pohodlnosti lidí až příliš optimistická představa, ale i přesto se nám nápad zamlouvá. Nejenom že pomůže zachránit včelí populace, ale více lidí by mělo šanci zase jednou ochutnat opravdový med, na rozdíl od toho, který si koupíme v supermarketu.

Šifra ale již psala i o jiném způsobu ochrany včel a dvou odvážných včelařích, kteří vyrazili do boje za jejich záchranu. Podívat se můžete na úžasné video níže.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://themindunleashed.com/2018/02/people-installing-beehives-living-rooms-heres-works.html, http://www.greenmatters.com/living/2018/02/14/1GdpHn/bee-living-roomhttps://beecosystem.buzz/shop