Globální válka proti hotovosti, která probíhá také v Indii, ve druhé nejlidnatější zemi na světě, vyvolala násilnou vzpouru. Miliony lidí po celé zemi demonstrují proti plánům vlády, která vyhlásila válku finanční hotovosti, což celou indickou ekonomiku uvrhlo do chaosu.

Přes noc vyhlášená faktická bezcennost „velkých“ bankovek (s hodnotou 500 a 1000 rupií), které se mohou do banky na účet vkládat jen pod podmínkou vysvětlení jejich původu, jedincům i malým a středním podnikům způsobila nemalé potíže. Proto rozvášněné davy lidí po celé zemi uvěznily bankéře ve finančních institucí, které musely požádat o policejní ochranu.

V současné době v mnoha částech země vládne čistá anarchie. Bezpečnostní složky nejsou ani přinejmenším schopny udržet zákon a pořádek. Pouhých 20 % bankomatů v Indii má ještě k dispozici finanční hotovost. A to v ekonomice, ve které víc než 90% finančních transakcí probíhá v hotovosti, znamená problém. V průzkumu veřejného mínění se ukázalo, že 98 % populace je proti novým zákonům.

Celá aféra může nyní vést k tomu, že Modiho vláda padne. Volání po odstoupení předsedy vlády je stále hlasitější a opoziční strany jsou na vzestupu. Krok indické vlády je jen dalším milníkem při provádění globálních svobodu omezujících plánů směřujících k celkové kontrole populace. Je to „War on Cash“, Válka proti hotovosti, kdy svoboda dostává na frak.

Chcete sobě nebo někomu jinému udělat radost hodnotným dárkem pod stromeček? Šifra pro vás opět připravila pořádnou nadílku. Vánoční balíčky všech vyšlých čísel a čísel, která vyšla během letošního roku, za skvělou cenu, slevy na předplatné, tištěné i digitální, dárkový certifikát a různé akce…

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://news.sky.com/story/day-of-rage-protests-in-india-after-rupee-banknotes-withdrawn-10675841https://www.contra-magazin.com/2016/12/war-on-cash-millionen-inder-protestieren-gegen-reg