Kdo je lepší diagnostik – doktor, nebo robot? Pokud byste sázeli na člověka, spletli byste se. V souboji s nejlepšími čínskými lékaři v diagnostice nádorů a hematomů jednoznačně zvítězila umělá inteligence. V obou soubojích na konci června vyhrál systém umělé inteligence BioMind, který je podle odborníků velkým příslibem pro budoucnost a mohl by zásadně pomoci při léčení některých nemocí.
Jak informovala čínská zpravodajská agentura Sin-chua, umělou inteligenci zvanou BioMind vyvíjí výzkumné centrum Artificial Intelligence Research Centre for Neurological Disorders v nemocnici Tchien-tchang v Pekingu, a funguje tak, že analyzuje vizuální data.
Při nedávném klání v diagnostice mozkových nádorů měla umělá inteligence pravdu v 87 procentech z 225 případů, zatímco doktoři pouze v 66 procentech. Navíc systém byl rychlejší, svoje diagnózy zvládl během čtvrthodinky. V předvídání vývoje a velikosti otoku se BioMind trefil v 83 procentech případů, doktoři jen v 63 procentech. A to prý šlo u lékařů o nadprůměrný výsledek.
Umělou inteligenci vědci vytrénovali na desítkách tisíc obrázků nádorů a hematomů z archivu pekingské nemocnice. „Porovnávání slouží především doktorům, kteří jsou skeptičtí vůči umělé inteligenci. Doufám, že lépe pochopí BioMind a přestanou se jí bát,“ říká náměstek ředitele Wang Jung-ťün s tím, že úspěšnost BioMindu při odhalování nádorů se dlouhodobě pohybuje kolem 90 procent.
Teď ještě aby se někdo naučil nemoci léčit a ne jen diagnostikovat. Případně by bylo skvělé zaměřit pozornost na to, proč je tolik lidí nemocných. V tom nám asi žádná umělá inteligence nepomůže, úplně by postačil zdravý rozum.