V San Francisku byl poprvé použit robot, který z ulic vyhání lidi bez domova. Používání robotů je totiž na vzestupu. Stále víc firem se specializuje i na výrobu takzvaných bezpečnostních robotů.

Vítězství umělé inteligence (AI) a robotické technologie je pravděpodobně nezastavitelné. Kde je hranice jejich užívání? Přinese rozvoj robotiky lidem jen výhody, jak se často slibuje? Ve slunné Kalifornii se odehrál zvláštní incident, který dává za pravdu skeptickému pohledu.

V San Franciscu se nyní používají autonomní roboti na to, aby se v ulicích starali o pořádek. Jedna organizace na ochranu zvířat dokonce nasadila bezpečnostní roboty k vypuzení bezdomovců, kteří se nacházeli poblíž jejího sídla. Bezdomovci si svoje stany mají postavit jinde.

Mluvčí organizace na ochranu zvířat SF SPCA Krista Maloneyová uvedla, že zaměstnanci kvůli bezdomovcům nemohou bez rizika využívat chodníky. Maloneyová také uvedla, že od té doby, co organizace začala využívat roboty, klesl počet stanujících bezdomovců a počet vloupání do automobilů. Bezdomovectví se v USA stává stále větším problémem, tím spíše v Kalifornii, kde si víc a víc lidí – včetně řádně pracujících – nemůže dovolit jakékoli bydlení.

Organizace na ochranu zvířat používala bezpečnostní roboty k tomu, aby se v okolí jejího sídla nenacházeli žádní bezdomovci. Podle vedení města to však zašlo příliš daleko. Aktivistům za práva zvířat město pod hrozbou pokuty ve výši 1000 dolarů za den nařídilo odstranit robota z chodníku. Organizace totiž neměla potřebné povolení.

Robota, který vyrobila startupová firma Knightscope, má sídlo v kalifornském Mountain View. Na ulici byl nasazen robot série K9 k „boji proti kriminalitě“. Přímo na ulici robot s lidmi nebojuje, ale používá lasery, kamery a tepelné senzory k zabránění trestné činnosti a přivolání bezpečnostních orgánů.

Podle výkonného ředitele firmy Billa Santana Li se společnost snaží poskytnout bezpečnostnímu personálu doslova „nadlidské“ oči a uši. Knightscope byl založen v roce 2013 a od té doby provozuje roboty, které bojují proti zločinu v obchodních domech, sportovních stadionech a firemních areálech. Mezi zákazníky patří například společnosti Microsoft a Juniper Networks. Firma má již 19 klientů v pěti amerických státech. Jedna z firem používá své roboty ke kontrole průkazů (identity) zaměstnanců.

Obchodní model Knightscope je založený na pronájmu robota za 7 dolarů na hodinu, což je méně než hodinová mzda pracovníka bezpečnostní služby.

Stroje sice nemají zbraně, ale dochází k incidentům. Například v roce 2016 jeden z bezpečnostních robotů během hlídky u obchodního domu v Palo Alto v Kalifornii přejel nohu batolete. Dítě mělo štěstí a vyvázlo jen s pohmožděninou.

Při jiném incidentu se jeden muž před budovou společnosti Knightscope pokoušel robota K5 převrhnout. Po útoku spustil robot poplach a upozornil zaměstnance společnosti. Zaměstnanci Knightscope zatkli těžce opilého muže a následně zavolali policii.

V případě bezdomovců vedlo použití robota ke smíšeným pocitům. Během prvního týdne, kdy byl robot vypuštěn do ulic, ho bezdomovci přikryli plachtou a senzory polili omáčkou na grilování. Podle uživatelů Twitteru byl robot „ošetřen“ také lidskými výkaly.

Výkonný ředitel firmy Knightscope Bill Santana Li je přesvědčen, že robotika v bezpečnostním průmyslu bude hrát důležitou roli. Doslova prorocky řekl: „Roboti obrátí svět vzhůru nohama.“ Kalifornští bezdomovci to pocítili jako první.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz