Skladování másla pro nás dnes není velký problém, dáme ho prostě do ledničky, kde vydrží poměrně dlouho čerstvé. V dobách, kdy se nikomu o takovém způsobu chlazení ani nesnilo, však lidé dokázali vymyslet jiný způsob, jak tuto již tehdy cennou složku potravy uchovat. Jednoduše máslo zakopávali pod zem v bažinatých oblastech a, světe div se, máslo se nezkazilo ani za několik tisíc let.

Takzvané bažinné máslo je v Irsku a Skotsku překvapivě poměrně běžný nález. Ještě divnější na celé věci je to, že ačkoliv sem nemalé kusy másla zakopali lidé už před tisíci lety, jedná se podle všeho stále o jedlou potravinu, kterou bychom si klidně mohli namazat na chleba.

Nejnovější nález má na svědomí jistý Jack Conway, který na něj narazil v bažinách na západě Irska, když zrovna kopal rašelinu. Conway si se zvláštní desetikilovou koulí nevěděl rady, a tak se obrátil na irské národní muzeum, kde mu řekli, že se jednalo o účelně zakonzervované máslo. Jeho stáří odhadli na celých 2000 let. Metoda skladování másla v rašeliništích znamenala možná nejlepší starověkou metodu dlouhodobého uchování jídla náchylného ke kažení. Díky minimálnímu množství kyslíku a nízkým teplotám bažiny sloužily jako přírodní superledničky a dokázaly potravinu udržet v dobrém stavu až dodnes.

Zní to zvláštně, ale podle archeologů, kteří se tímto zabývají, se nejedná o žádný závratný objev. Zakopané bloky másla se totiž v bažinách po celém Irsku a Skotsku nacházejí poměrně běžně a některé jsou i o hodně starší než nedávný objev Jacka Conwaye. Například před třemi lety se v oblasti hrabství Kildare poblíž Dublinu našel obří kus másla, jehož váha činí dokonce 45 kilogramů a stáří neuvěřitelných 5000 let.

Jak takové máslo chutná? To se asi zatím nedozvíme, protože na chleba si ho jen tak někdo namazat nemůže. Nalezené exponáty jsou k vidění v irských muzeích, nikoliv však k ochutnání. Je to ale nepochybně zajímavá představa, že by se archeologické nálezy staré tisíce let namísto vystavování v muzeích podávaly k jídlu, třeba v restauracích.

S podobným nápadem přišel Kevin Thornton, známý irský kuchař a držitel michelinské hvězdy. Zprávy o tisíce let starém másle vzbudily jeho velký zájem a rozhodl se, že tuto opravdu uleželou pochoutku musí vyzkoušet na vlastní jazyk. Irská gastro-celebrita se toho nebála a ochutnala exponát starý 4000 let. Z jeho reakce můžeme soudit, že mu máslo zachutnalo, protože projevil zájem podávat tento netradiční pokrm i ve své restauraci. „Jelikož je to historický artefakt a nemůžu si to prostě vzít, rozhodl jsem se zakopat nějaké vlastní máslo,” uvedl pro server deníku Independent uznávaný kuchař. Doba, po kterou nechá máslo ležet v bažině, je otázkou. Záležet bude ale hlavně na tom, zda bude chutnat zákazníkům Thortonovy vyhlášené restaurace. Každopádně pokud by ho nestihl vykopat, možná ho za pár tisíc let najde zase někdo jiný.

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.independent.ie/life/food-drink/food-news/bog-butter-celebrity-chef-kevin-thorntons-latest-trend-30502392.html, http://www.mnn.com/food/healthy-eating/blogs/giant-ball-2000-year-old-butter-found-and-its-still-edible