Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku je prý jako matrjoška. Podle mexických archeologů totiž obsahuje ještě dvě menší pyramidy. Prostřední, dvacetimetrovou pyramidu objevili už ve 30. letech 20. století, té nejmenší, desetimetrové, si ale všimli až teď.

[sociallocker id=“94522″]

Kukulkánova pyramida, pojmenovaná podle hlavního mayského boha Kukulkána, je společně s dalšími stavbami dřívějšího mayského města Chichén Itzá, rozkládajícího se na území dnešního mexického státu Yucatán, považována za jeden ze sedmi novodobých divů světa.

Ve 30. letech minulého století uvnitř třicetimetrové pyramidy objevili vědci stavbu vysokou 20 metrů. Poté, co nyní zjistili, že v ní je skryta ještě třetí pyramida o výšce deset metrů, přirovnali ji archeologové k ruské matrjošce – ruské malované dřevěné hračce v podobě panenky, která v sobě ukrývá menší a menší figurky. „Pod jednou velkou pyramidou je skryta další a zase další,“ řekl zpravodajskému serveru BBC News šéf výzkumu René Chávez Segura.

Nejmenší pyramida byla odhalena s pomocí moderních skenovacích technik, díky nimž nedochází k narušení struktury budov.

A jaké byly důvody takového matrjoškovitého rozvrstvení staveb? „Někdy stavitelé chtěli zabránit chátrání původní pyramidy, jindy byla nová stavba spojena s nástupem nového vedení města,“ uvedla Denisse Argoteová z Národního ústavu antropologie a historie.

Faktem ale je, že toho o pyramidách dodnes možná nevíme tolik, kolik si myslíme. Vědci například stále nejsou schopni objasnit ani základní věc – například jak mohly být vůbec postaveny tak precizní stavby jako například velké egyptské pyramidy. Pokud tedy nepřijmeme teorii, že stavební materiál do desítek a stovek metrů tahali otroci na saních, a přitom se jim podařilo postavit precizně něco, čeho dnes nejsme schopni ani s vyspělými technologiemi.

Není proto divu, že se objevují i jiné, alternativní teorie. Například že pyramidy byly spíše elektrárny. Výborný dokumentární cyklus o tom natočila například kanadská profesorka archeologie Carmen Boulterová. Odvysílala jej coby „kontroverzní“ i Česká televize.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

-red-

Zdroj: http://www.bbc.com/news/world-latin-america-38008546