Po divech světa či gigantických sochách se už dlouhou dobu slehla zem, a tak Čína jako by se rozhodla ve Francii vyrobenou americkou Sochu svobody zastínit vlastním výtvorem. Leč o hodně vyšším. Bronzová, 58metrová a 1320 tun vážící socha legendárního generála jménem Guan Yu, přezdívaného „Bůh války“ nyní hrdě stojí v provincii Hubei.

Sama o sobě impozantní stavba v sobě skrývá ještě něco dalšího, a to muzeum o rozloze 8000 metrů čtverečních.  Bůh války se mimoto už dostal mnoha poct, kromě zbožštění po jeho smrti v roce 220 n. l. se dočkal několika soch po celé Číně.

Podle některých obludná stavba, která nemá v moderním panoramatu co pohledávat, podle jiných důstojný a úctu vzbuzující monument, mimo jiné také symbolizující, že Čína už v politicko-ekonomickém světě nestojí pod západními mocnostmi, jako tomu bylo za válek s opiem, před i po revoluci a v podstatě ještě nedávno.

Foto Gautam Trivedi - Twitter
Foto Gautam Trivedi – Twitter

Socha je pokrytá 4000 bronzovými pruhy a stojí na desetimetrovém piedestalu, který je vymodelován jako starověká válečná loď, a Guan Yu se tváří tak tak hrozivě, že odežene všechna nízko letící letadla. Dílo vytvořil Han Melin, který je rovněž autorem maskota olympijských her v Pekingu v roce 2008.

PŘEČTĚTE SI VŠECHNA ČÍSLA MĚSÍČNÍKU ŠIFRA V DIGITÁLNÍ VERZI, KTERÁ DOSUD VYŠLA A BUDOU VYCHÁZET V NÁSLEDUJÍCÍCH ŠESTI MĚSÍCÍCH, ZA POUHÝCH 260 KČ!

Obrovského válečníka lze rovněž vyložit jako hrozbu ostatním mocnostem, vzhledem k nedávným událostem (nárokování si rozsáhlých mořských oblastí, gigantická vojenská přehlídka) a s trochou paranoii a přihlédnutím k stále se stupňujícím konfliktům (napětí mezi Ruskem a NATO, puč v Turecku, ISIS a bortící se EU) se člověk se nemůže ubránit tomu vidět tohoto Boha války i jako prolog k velkému střetu dominantních sil. Snad se ale pleteme…

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.rt.com/viral/351647-guan-yu-china-statue/