Poté, co migranti v neděli zaútočili nožem na pětatřicetiletého německého občana (podezřelý je Syřan a Iráčan), jenž zraněním podlehl, se situace ve městě Chemnitz (česky Saská Kamenice), stále vyostřuje. V centru čtvrtmilionového města se konají velké protesty. Střetly se zde navíc dva tábory – těch, kteří protestují proti nedělnímu útoku a nařešené situace kolem masivní migrace, která Německo postihla, a paradoxně těch, kteří protestují proti lidem, kteří proti tomu protestují. Jednu akci prý uspořádalo „pravicově populistické“ hnutí Pro Chemnitz, té se zúčastnilo asi 2000 lidí, na druhé, kterou uspořádalo sdružení Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů), se objevilo asi 1000 lidí.

Na místě zasahují stovky policistů, neboť obě skupiny jsou proti sobě velmi nepřátelsky naladěny. „Z obou shromáždění létaly světlice a další předměty. Tím utrpělo zranění několik lidí, kteří nyní musí být ošetřeni,“ uvedla na Twitteru místní policie, která použila vodní děla. Lidé se ozbrojují kameny.

Bližší okolnosti nedělní vraždy, která napětí vyvolala, policie stále zjišťuje, nicméně uvedla, že útok migrantů, který skončil vraždou, byl bezdůvodný. Němec byl ubodán během potyčky, které se podle serveru Deutsche Welle účastnilo deset lidí „různé národnosti“. Při útoku byli zraněni další dva němečtí občané, pachatelé jsou ve věku 22 a 23 let a byli vzati do vazby. Policie uvedla, že část protestujícího davu v reakci na vraždu napadla přistěhovalce, mezi nimi Bulhara, Syřana, Afghánce i Němku, která ho doprovázela. Radnice kvůli nepokojům musela předčasně ukončit městské slavnosti.

Takových brutálních útoků v Německu přibývá a obzvláště v bývalém východním Německu, které není multikulturně naladěno, to vyvolává velkou vlnu nevole.

Zajímavé je, jak se k dění v Chemnitz postavily úřady. Vláda v pondělí hovořila o „štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi“. „To, co bylo v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo,“ zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Otázka je, co chce vláda, která problémy způsobila svou vstřícnou migrační politikou, se situací dělat.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra