O Austrálii se poslední dobou příliš nemluví, snad kromě rostoucích nepřátelských vztahů s Čínou. Kdyby ale mohl, určitě by se ozval hlas více než milionu zvířat, na kterých Australané provádějí testování.
Australané ale nepoužívají jen tradiční laboratorní myši, nýbrž nerušeně testují na podezřele širokém výběru zvířecích druhů.
Názory na testování na zvířatech se samozřejmě různí, ale pokud se domníváte například, že je v pořádku testovat na myších a dalších hlodavcích, co si myslíte například o koalách, psech, koních, opicích a ovcích? Všechna tato zvířata se ve státě Victoria používají na testování.
Oficiální vyjádření tvrdí, že většina z těchto zvířat je pouze pozorována. Nicméně zbytek, pokud ne větší část (kdy naposledy si úřady dovolily o něčem říkat pravdu?), musí trpět testování, jež lze často označit za mučení. Testy bývají násilné, ačkoliv ve jménu vědy, lépe řečeno budoucích výdělků. Některá ze zvířat podstoupila i genetické modifikace a podle statistik množství zvířat testovaných za tímto účelem značně roste. Potvrzené je číslo 133 825 zvířat pro 259 různých genetických projektů, alespoň tak hovoří tamní deník Herald Sun.
Rozsah těchto projektů lze nastínit statistikami z roku 2016, během něhož se testů „zúčastnilo“ 398 277 myší, 294 950 ryb, 85 677 ovcí, 3962 morčat, 2945 psů z útulků, 1464 laboratorních králíků, 704 koní, 597 koček z útulků, 95 kosmanů (druh opice), 86 makaků a 52 nespecifikovaných ještěrů.
Kromě zmíněných genetických pokusů byly také vystaveny různým experimentálním injekcím za účelem dlouhodobého monitorování jejich účinků, což v mnoha případech vedlo k tělesným deformacím či smrti. Australská média se o tom vyjadřují ve zcela jiném duchu. O utrpení těchto zvířat referují jako o něčem, co se děje „ve jménu vědy“, a libují si, že čísla postupně klesají. Když se na to ale podíváme bez bezduchých brýlí firmy, která chce vydávat nový produkt či vědce, který chce testovat chemikálie, čísla jsou to stále obrovská.
Slovy deníku Herald Sun: „Vláda zaznamenává každý živočišný druh použití při výzkumu řady lidských nemocí, produktů…“, nicméně namísto zpochybňování, zda by se milion zvířat měl obětovat ve prospěch vědy či soukromých zájmů, si libuje, jak hezky vláda tato čísla zaznamenává. Austrálie přitom patří mezi země, které testují na zvířatech nejvíce, což se zdůvodňuje tím, že se zkrátka více věnuje vědeckému výzkumu než jiné země. Dobrým hořkým vtipem na závěr je fakt, že využívání opuštěných koček a psů, nemluvě o ostatních, splňuje etické podmínky pro testování, schválené příslušnými vládními orgány.
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.
Zdroje: https://themindunleashed.com/2018/06/in-this-one-state-1-8-million-animals-were-experimented-on.html https://www.heraldsun.com.au/news/victoria/figures-on-animal-test-subjects-in-victoria-are-rising/news-story/5e3d6982e352402362f5b9eb64a3088d