V Arktidě byla objevena tajná nacistická základna s názvem Lovec pokladů

Ruští vědci objevili izolovanou arktickou ostrovní základnu, kterou používali během druhé světové války nacisté. Informovaly o tom před pár dny britské deníky The Daily Mail a The Sun. Němci lokalitu pojmenovali Lovec pokladů. 

Po Němcích, kteří základnu kdysi kvapně opustili v ponorce poté, co snědli infikované maso ledních medvědů, nalezli Rusové v ruinách bunkrů dobře zachovalé předměty. Základna se nalézá na ostrově Alexandřina země, jedné z nejzápadnějších částí souostroví Země Františka Josefa v Severním ledovém oceánu, asi tisíc kilometrů od severního pólu.

Části munice, například tato nábojnice, byly nalezeny na tajné nacistické základně v Arktidě. Foto Ruptly

Základna byla zřejmě vybudována jako součást mise, která pátrala po dávných artefaktech, jako je legendární Archa úmluvy. O tomto pátrání a okultismu Třetí říše Šifra publikovala rozsáhlý text v čísle 4/2016.

Kódové označení pro základnu bylo „Schatzgräber“, tedy Lovec pokladů nebo Zlatokop, a využívala se primárně jako taktická meteorologická stanice. Díky jménu někteří odborníci věří, že základna měla právě jiný, tajný účel – pomoc při hledání artefaktů, na které nacisté neváhali vynaložit velké množství prostředků a úsilí.

Samotný ostrov hrál během druhé světové války důležitou roli, meteorologické zprávy byly nezbytné pro plánování přesunu vojáků, ponorek i lodí.

Ostrov byl strategicky důležitým místem i během studené války, když Američané a Sovětský svaz soupeřili o kontrolu nad Arktidou, když bylo zřejmé, že oplývá značným nerostným bohatstvím.

Základna byla znovuobjevena po dvaasedmdesáti letech – vědci našli více než pět set předmětů, včetně dokumentů dobře zachovaných díky mrazivému počasí, nábojů, benzínových kanystrů a dalších pozůstatků z druhé světové války.

Základna Lovec pokladů, kterou založili v Arktidě nacisté, sloužila oficiálně jako meteorologická stanice, ale jak napovídá název, nebylo to jejím hlavním posláním... Foto Ruptly
Základna Lovec pokladů, kterou založili v Arktidě nacisté, sloužila oficiálně jako meteorologická stanice, ale jak napovídá název, nebylo to jejím hlavním posláním… Foto Ruptly

Alexandřinu zemi si v průběhu let nárokovalo několik zemí kvůli její poloze ve velrybářské oblasti. Nyní je nicméně součástí Ruské federace. Rusko v současnosti zvažuje, že by na ostrově vybudovalo svoji trvalou vojenskou základnu.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.