Peter Noble, mikrobiolog z Washingtonské univerzity, učinil objev možná přelomový. Ve svém výzkumu totiž zjistil, že 500 určitých genů se po smrti člověka stane aktivnějšími, což vrcholí zhruba 4 dny po smrti. Tento objev přináší ještě záhadnější otázky – proč se tyto geny aktivují až po smrti a k čemu to slouží? A o jaké geny se jedná?

Noble identifikoval na 500 různých genů, jejichž aktivita se po smrti člověk navýší; některé se přitom rozdivočí celé 4 dny po smrti. Nejdříve však výzkum prováděl na určitých zvířatech. Ve tkáních myši i v rybě zvané dánio pruhované, ale stejně tak v i lidech. Tento fenomén se testoval u více než 1000 zesnulých.

Vědci již předtím zaznamenali, že určité geny v podobě mikroorganismů v těle po smrti fungují, nicméně Noble poprvé systematicky zhodnotil toto obrovské množství zesnulých a zkoumal, o které geny se jedná. Všiml si také, že u lidí tento proces vrcholí zhruba 4 dny po smrti, stejně tak i u ryb, u hlodavců je tomu už po 2 dnech. Co je ovšem nejzajímavější, je fakt, že řada „živých“ genů začne být o hodně aktivnější až po faktické smrti těla.

Další zajímavostí jsou jejich typy. Je to skoro až filozoficky provokativní, neboť jejich aktivita připomíná to, jakým způsobem jsou aktivní při porodu, ve formě jakéhosi zažehnutí. Velká část z nich jsou geny užitečné v nouzových stavech, tedy takové úseky, které jsou zodpovědné například za boj se záněty, vyburcování imunitního systému či v boji se stresem. Některé další tyto „posmrtné“ kousky řetězce jsou ovšem ještě zajímavější. Slovy Noblea: „Úžasné je to, že se po smrti aktivují vývojové geny.“

Tyto geny běžně pomáhají utvářet embryo, ale po narození již nejsou potřebné. Nicméně pro to už vědci mají teorii – stav buněk těsně po smrti může připomínat jejich stav před narozením, a možná právě proto se tyto části aktivují. Příliš více toho zatím nezjistil, ale i tak se jedná o objev, který vyvolává více otázek než odpovědí. Napomáhají tyto procesy přirozenému rozkladu těla? Nebo se, jak někteří lidé naznačují, jedná dokonce o jakousi posmrtnou přípravu na něco jiného? Jakékoliv spekulace jsou samozřejmě předčasné, ale i pro případné skeptiky a materialisty je zajímavé představit si, že i po smrti se alespoň ještě v našich samotných genech jede chvíli naplno.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://themindunleashed.com/2017/11/at-least-500-of-your-genes-are-more-active-after-death.html