V britské metropoli došlo od začátku roku již k více než 50 vraždám. Na tom by ještě nebylo nic tak neobvyklého, kdyby většina útoků nebyla spáchána nožem madými příslušníky etnických menšin. Například minulý čtvrtek bylo v jediný den během pěti incidentů pobodáno sedm lidí.

Na počátku dubna zveřejnil deník The Times zprávu, že Londýn letos co do počtu vražd předběhl i New York. Z dlouhodobého hlediska nejsou čísla rekordní, znepokojivý je ale trend.

Násilí v hlavním městě Velké Británie roste, a to převážně v řadách etnických menšin. „Je to národní problém, který potřebuje národní řešení,“ prohlásil londýnský starosta Sadiq Khan s tím, že se již obrátil na premiérku Theresu Mayovou.

V minimálně 35 případech z letošních 50 byl vražednou zbraní nůž, což inspirovalo Khana k tomu, aby zakročil. Proti… nožům. „Neexistuje žádné ospravedlnění: nikdy není důvod mít u sebe nůž,“ napsal na Twitteru. „Každý, kdo tak učiní, bude zadržen a pocítí sílu zákona.“ Sarkastické odpovědi na sociálních sítích přišly hned vzápětí. Ozvali se například kuchaři, že by byli rádi, kdyby jim starosta nůž nechal, protože ho potřebují.

Zajímavě se k situaci v Londýně vyjádřil někdejší šéf policistů v londýnské čtvrti Tottenham. Victor Olisa obvinil policejní Scotland Yard z toho, že ztratil nad londýnskými ulicemi kontrolu. „Lidem, se kterými jsem mluvil, se zdá, že policie ztratila kontrolu nad veřejnými prostory a ulicemi. Říkají, že už policii nevídají,“ prohlásil v deníku The Guardian.

Otázkou je, zda by namísto více policistů a zákazů nepomohlo spíše řešení příčin problémů. To by se ale nejdříve musely nahlas pojmenovat.

Česká veřejnost má ještě v živé paměti případ z předloňského září, kdy se jednatřicetiletý Čech Zdeněk M. nepohodl nedaleko svého bydliště v Londýně, ve čtvrti s pestrým národnostním složením, se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo.

Když Čech vyšel ven z provozovny rychlého občerstvení, jeden z mužů přistoupil ke Zdeňkovi M., chytil ho kolem krku a řekl, že s jeho kamarádem takhle neměl mluvit. „Ten muž (Zdeněk M.) zvedl ruce, jako kdyby se omlouval. Tím to skončilo,“ dodal.

Navzdory tomu, že Čech chtěl situaci uklidnit, gangsteři jej přesto začali pronásledovat. O deset minut později podle svědků na místo dorazila policie. Výsledek? Podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil pachatel s řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil Čechovi několik ran do hlavy.

A co udělal britský soud? Britský soud pachatele zprostil obvinění.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra