Buddhistický mnich Kozen Sampson, který žije v americkém státě Oregon, konkrétně v městečku Hood River, se vydal na rutinní vycházku se svým psem. Své přesvědčení bere vážně, holí si hlavu a chodí v klasické róbě. Zrovna když vystupoval ze svého vozu, kde se vzal, tu se vzal neznámý muž, který na něj začal křičet a rozběhl se k němu. Poté se na něj vrhl, udeřil ho do obličeje a praštil mu hlavou o auto. Se zraněním hlavy přišel mnich, který je mimochodem i „zdravotním bratrem“, na policii až po několika dnech na radu přátel, že je důležité mít z incidentu záznam.

Pan Sampson vypověděl, že když útočník odcházel, zavrčel: „Zasraný muslim.“

To, co je na incidentu nejpřekvapivější a proč se o něm zmiňujeme, je především reakce buddhistického mnicha na toto napadení a jeho ukázka buddhismu v praxi.

Představte si, co byste asi řekli nebo udělali vy, kdyby vám nějaký primitiv začal mlátit hlavou o auto.

Kozen Sampson ve vypjaté situaci zareagoval přesně tak, jak praví jeho učení. Prohlásil, že je mu útočníka líto. Když byl dotázán na své pocity po napadení vůči útočníkovi, popsal je jako odpuštění a soucit: „Ubohý muž. Dokážete si představit žít svůj život v takovém strachu a hněvu? Dokážete si představit, že chcete někomu takhle ublížit?“

Splést si tohohle pána s muslimem je skutečně pozoruhodný intelektuální výkon. Foto katu.news
Splést si tohohle pána s muslimem je skutečně pozoruhodný intelektuální výkon. Foto katu.news

Podle policie v Hood River nejsou podobné útoky v poslední době ničím tak výjimečným, obvykle se ale nedějí za bílého dne.

Kozen Sampson není ani prvním člověkem, který byl napaden proto, že si jej útočník spletl s muslimem. V prosinci byl napaden v Polsku jeden Sikh (indické náboženství sikhismus je co do počtu stoupenců páté největší na světě), kterému byl násilím stržen z hlavy jeho turban, a v Michiganu byl další Sikh střelen do hlavy coby domnělý terorista. Právě Sikhové ale paradoxně vyzdvihují bratrství všech lidí, odmítají kastovní rozdíly a usilují o naplnění splynutí s Bohem v jednotě a v mystickém vědomí.

Jenže je těžké dojít nirvány ve světě, kde lidi nerozeznají ani buddhistu od muslima a rozbijí vám hubu jen kvůli tomu, jak vypadáte.

Jan Petrák

Zdroj: https://www.rt.com/usa/335132-buddhist-monk-muslim-attack/