Německé město Bielefeld staví nové bydlení. Ne pro mladé německé rodiny, ale pro uprchlíky. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Solion postavilo město na čtyřech místech v Bielefeldu krásné nové domy pro uprchlíky. Nyní se do nich v Jöllenbecku a v Siekerfelde přistěhují noví obyvatelé. Na místě pracuje společně s iniciativou JürIK.

Samotné stavění domů však nestačí. Cílem je integrovat uprchlíky na lokální úrovni. S iniciativou JürIK má město například ve čtvrti Jöllenbeck silného partnera. Projekt má mít trvalejší řešení. „Nechceme jen nouzové řešení, ale udržitelné bydlení,“ říká radní pro sociální věci Ingo Nürnberger (SPD).

Byty jsou určené pro osoby, které jsou v azylovém řízení. Diskuse, proč město buduje byty pouze pro uprchlíky, Ingo Nürnberger zná. Tvrdí, že „je to zcela jasně debata o závisti“. Podle něj „každý postavený byt v současné době uvolňuje trh s bydlením“.

Když se v roce 2015 dostala vlna uprchlíků do Bielefeldu, město muselo rychle získat bydlení. Jednalo se převážně o byty, které se na běžném trhu s bydlením zprostředkovávaly jen těžko. Jednalo se „ležáky“, tvrdí Nürnberger.

Další se teprve dokončují… Foto Anonymous News

Dnes je ale stále víc konfrontován s tím, že kvůli domům pro uprchlíky se šetřilo na jiných důležitých věcech, třeba na péči o děti. „To je nesmysl,“ říká a argumentuje tím, že v nadcházejících letech se postaví ještě dalších jedenáct nových mateřských škol. Šest se jich uvede do provozu v roce 2018/19 a další se zprovozní v roce 2019/20. Jaké bude složení dětí ve školkách, však neupřesnil.

O obsazení městských domů se stará Nina Schallesová z Úřadu sociálního zabezpečení. Aby integrace na místě fungovala, probíhá pravidelná výměna s kruhem pro integraci JürIK. Je to o tom, že místní lidé rozumně spolupracují, říká pan Nürnberger. „Proto na všechny ze čtvrti dáváme pozor,“ doplňuje jej Annegret Grewe z komunálního integračního centra (KI). Sociální odbor a integrační centrum proto zintenzivnilo spolupráci. Na konci měsíce se také uskuteční seminář o tom, jak zvládnout místní integraci. Snad to závistivé německé spoluobčany uklidní…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.nw.de/lokal/bielefeld/joellenbeck/22079783_In-Bielefeld-ziehen-die-ersten-Fluechtlinge-in-neue-Haeuser.html