V březnu se v Praze uskuteční seminář známého ruského psychologa Ruslana Naruševiče, který prozradí, jak na vyrovnaný partnerský vztah, co přináší skutečné štěstí v rodině a zda existuje štěstí, které trvá.

Text: Milan Vidlák, časopis Šifra

Jak mezilidské vztahy ovlivňuji naše zdraví? Proč se bojíme prožívat opravdové štěstí? Existuje štěstí, které trvá? Jak a co je třeba přijmout, a co je naopak nutné změnit? A existuje vůbec opravdové štěstí? To se dozvíme již v březnu na pozoruhodném semináři Umíráme na nelásku psychologa Ruslana Naruševiče, který se těmito tématy zabývá již čtvrt století a na území bývalého Sovětského vztahu platí za renomovaného odborníka. To, že tento rodinný psycholog plní sály a haly a vydal již 12 knih, znamená dvě věci: lidi, kteří touží po harmonii, si získává svým poutavým a originálním projevem; a otázky na tyto odpovědi hledá stále víc lidí.

Téma mezilidských vztahů bylo po generace opomíjeno a potlačováno na úkor naší základní potřeby – ,boje o přežití´. Pohlcení programem ve jménu ,strach o peníze‘ jsme jak naši rodiče, tak později my zapomněli, že to není náš jediný úkol. Technokratický svět a pracovní tempo tomuto zacyklení jen pomáhalo a ostatní hodnoty včetně mezilidských vztahů šly do pozadí, jenže rozhlédneme-li se kolem sebe, vidíme, že to prostě nestačí. „Svět umírá na nedostatek lásky,“ říká Ruslan Naruševič, který se kromě psychologie rodinných a obecně mezilidských vztahů zabývá též astrologií.

Ruslan Naruševič míří do Prahy.

V březnu bude v Praze hovořit o tom, jak můžeme svoje stará přesvědčení, zlozvyky, bloky a strachy transformovat v energii lásky a odvahy být sám sebou. S vyvíjející se společenskou dynamikou a genderovými ideologiemi se navíc vychýlilo vnímání žensko-mužských rolí a muži i ženy trpí, protože si nerozumí a nevědí, kdo vlastně jsou a kým mají být.

„Sama jsem produktem této doby. A tak jsem zmatená, zoufalá a unavená před 15 lety nastoupila cestu hledání odpovědí na tyto otázky: Existuje vůbec opravdové štěstí? Je bezpečné být ženou? Existují opravdoví muži? Je možné žít harmonický partnerský vztah,“ vysvětluje organizátorka akce Eva Kavková. „Po cestě jsem dostávala odpovědi, ale hlavně mi přišlo několik velmi důležitých uvědomění, jež mají dopad na zdraví člověka obecně. Na toto téma, které vám vnese do života světlo a mnoho ,AHA momentů‘, se mi nyní podařilo získat na seminář právě Ruslana Naruševiče, který v tomto oboru dosahuje vynikajících výsledků.“

Eva Kavková je známá průkopnice zdravého životního stylu, konkrétně raw food, která založila dnes již kultovní pražskou restauraci Secret of Raw. Poslední dobou ale řeší hodně právě vztahy, štěstí a lásku. Ostatně láska přece prochází žaludkem. „Možná máme spoustu peněz, tituly a navenek žijeme život snů, ale po cestě za štěstím nám uniklo, že jsme podepsali smlouvu s ďáblem. Platíme za to tu nejvyšší daň. Platíme svým zdravím i zdravím našich dětí,“ přibližuje, co je podle ní jedním z nejzásadnějších témat dnešní moderní společnosti.

Eva Kavková

Kromě toho se velmi zabývá i svou rolí ženy ve společnosti i vztazích. „Nepřišlo ke mně jen uvědomění si vlastního místa, ale i pochopení své role ženy. A to mi ze začátku vůbec nedošlo, že při práci s jídlem budu moci vnímat více své ženství. Jak moc se naše role posunuly? Vždyť je to přece jasné. Žena opravdu posiluje svou ženskou stránku nejen přes to, že jídlo dělá, ale hlavně co přes něj vyjadřuje,“ usmívá se a vysvětluje, jak to spolu všechno krásně souvisí. „Mé zdraví se zlepšovalo na úrovni těla i duše a téma mezilidských vztahů začalo více a více vystupovat do popředí. Přes vlastní zkušenosti s léčbou celistvosti a kurzy jsem začala vést vlastní praxi. V analýze diagnóz jsem vždy zkoumala, kde je původ našich neduhů a není velké tajemství, že prvotní zdroj je RODINA. Vedle genetiky a vrozených předpokladů je zde ale obrovský aspekt psychiky a tzv. otisků, které vznikají právě v souvislosti naší výchovy. Tato výchova pak formuje i vývoj naší společnosti, naše kolektivní vědomí a jsme tam, kde jsme.“ Kde vlastně jsme, nechme na uvážení laskavého čtenáře.

Ať tak či onak, abychom se odtamtud dostali, musíme pro to něco udělat a pochopit některé souvislosti, které jsme ztratili v honbě za přežitím, úspěchy, penězi a uznáním. Hlady už sice neumíráme, ale jak říká Ruslan Naruševič, „umíráme na nelásku“.

„Mnoho našich léčitelů, psychologů a lektorů již pochopilo tyto souvislosti a stejně jako já zaměřili svou praxi na zlepšení našich mezilidských vztahů. Já sama se věnuji tématu lidského poslání, zejména ženství a ženské role, spoustu let. Pracuji s podvědomím formou interpretace snů, s tělem, formou tělesné terapie a se stravou. Mnoho také čerpám od odborníků z bývalého Sovětského svazu. Jedním z nich je právě velmi úspěšný lektor, psycholog a astrolog Ruslan Naruševič. Jeho lekce jsou nejen zábavné, ale hlavně velmi pravdivé. Můžete namítat, kdo určuje pravdu? Pravda je podle mě tam, kde je důvěra. Kde je důvěra, je láska. Kde je láska, tam je růst. Není vždy úplně snadné přijmout nové a jednoduše změnit, co máme zautomatizované. Je ale extrémně žádoucí začít dělat věci jinak, protože děláním stejného nedostaneme jiný výsledek,“ vysvětluje Eva Kavková, která zve srdečně všechny na dvoudenní seminář, jenž se uskuteční ve dnech 17. a 18. března od 10.00 do 16.30 v Černé labuti v pražské ulici Na Poříčí.

Sobotním tématem budou Ženské a mužské principy pro opravdový život v harmonii. Proč cítíme, že nám stále něco chybí? Základní pravidla pro páry, jak žít vyrovnaný vztah. Co potřebujeme přijmout, a co naopak musíme změnit?

V neděli pak nadnese pan Naruševič otázky „Jak žít Fascinující ženství? Co přináší skutečné štěstí v rodině? Existuje to vůbec?“ a přidá praktické tipy, aby vztahy fungovaly. Účastnící semináře navíc budou moci Ruslanu Naruševičovi pokládat konkrétní otázky.

Cena za oba dny semináře je 3300 Kč, jeden den pak vyjde na 1900 Kč.

Přihlásit se můžete na www.foodoflove.cz/kurzy.