Politické výhružky a pohazování cly nabralo na obrátkách. Americký prezident Donald Trump už si volal s kanadským Trudeauem, francouzským Macronem i severokorejským Kimem a reakce se, jemně řečeno, různí. Některé jsou však pozoruhodnou směsicí absurdna.

Začneme Kimem – Trumpův právník Rudy Giuliani k obnovenému zájmu o summit mezi Kimem a Trumpem dodal, že severokejský vůdce doslova „prosil na kolenou, aby se plánování summitu obnovilo“, a dobrosrdečný Donald se zřejmě nakonec slitoval.

První přímé fiasko stihl během hovoru s kanadským premiérem Trudeauem, když řešili cla a tarify, jež se chystá ve jménu Spojených států zavést. Trump se svou proslulou obratností zareagoval na slova kanadského premiéra, obhajujícího jejich vlastní tarify jakožto věc „národní bezpečnosti“, s nemístnou připomínkou války z roku 1812. Podotkl: „Nezapálili jste vy náhodou Bílý dům?“ Což britské regimenty z budoucí Kanady onoho roku učinily – jenže jakožto protiútok po americké invazi do Ontaria.

Trump však byl v ráži a zavolal si i s Emmanuelem Macronem, o čemž se francouzský prezident následně vyjádřil při summitu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Tam na otázku, jaký byl hovor s jeho americkým protějškem, odpověděl následujícím způsobem: „Hrozný. Je to jak říkával Bismarck: kdybychom vysvětlili lidem, jak se vyrábí párky, nikdo by je nejedl.“ Svůj hovor tedy přirovnal k výrobě párků a příliš se o obsahu telefonátu nevyjádřil, jen dost jasně naznačil, že byl nechutný. Bílý dům k tomu poskytl jen informaci, že se hovořilo o obchodu a imigraci.

Macron si s Trumpem ještě před nedávnem vytvářeli před očima médií takřka přátelský vztah, nicméně ten se vyostřil, když Macron označil Trumpovy politické kroky za „chybu“ a „nelegální“. O následném telefonátu dále prohlásil, že Trump navzdory jejich dobrým vztahům nesnese kritiku a jiný názor.

Zatímco Trudeau a další světoví lídři si s Trumpem příliš nerozumí, Macron byl dokonce označen jako „zaříkávač Trumpa“ pro svou schopnost se s netradiční politickou figurou rozumně dohodnout. Tato speciální personální aliance zřejmě došla svých limitů, neboť narušení dohody s Íránem řádně poškodilo jak transatlantické vztahy, tak i vztahy s Evropou a Íránem, který si začal klást řadu nároků na většinu zemí, s nimiž obchoduje.

Evropská unie jako celek také na nabourání obchodních vztahů reaguje náležitě. Ve středu bylo oznámeno, že počínaje červencem začnou platit cla na americké výrobky, jež se budou týkat produktů v ceně zhruba 3,4 miliardy dolarů. Jedná se o reakci na Trumpovo rozhodnutí neudělit Evropě výjimku ze zavedeného cla na hliník a ocel. Pro informaci, Evropská unie minulý rok exportovala do Spojených států 5,5 milionu tun oceli, takže se rozhodně nejedná o nevýznamná čísla. Alespoň při hovoru s Macronem nezmínil žádnou evropskou válku… Prozatím.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.axios.com/europe-eu-tariffs-steel-aluminum-trump-trade-war-d72717a4-5280-446a-ba72-1426cc61a433.html https://edition.cnn.com/2018/06/06/politics/war-of-1812-donald-trump-justin-trudeau-tariff/ https://www.wsj.com/articles/kim-jong-un-begged-for-summit-on-his-hands-and-knees-giuliani-says-1528293476 https://www.theguardian.com/world/2018/jun/05/macron-trump-call-terrible-sausages