Cítíme se v něm pohodlně a bezpečně. Je to naše druhá kůže, ochrana proti špatnému počasí, oblékáme jím naše děti – oblečení. Náš každodenní společník má ale i svoji temnou stránku, o které většina lidí nic netuší: v našem oblečení se skrývá rakovina a další vysoce nebezpečné onemocnění! [sociallocker id=“94522″]
Tento poznatek není vůbec nový, ale přesto překvapí každého člověka, který se tím zabývá hlouběji. Velký problém je v tom, že přímá souvislost se dá těžko zjistit. Z tohoto důvodu je obezřetné chování zvláště důležité, zejména pokud jde o děti.
Možná jste už slyšeli o nechvalně známých změkčovadlech v dětských hračkách, kterým se říká ftaláty. Existuje ale ještě další nebezpečí, které je skryté zejména v textilu a oblečení. Pokud je naše oblečení krásně barevné, látka je velmi hladká a pohodlná, nebo se jedná o outdoorový typ oblečení, které je odolné proti povětrnostním vlivům a špatnému počasí, potom takové vlastnosti bohužel často závisí na chemii.
Oblečení, které je nemačkavé, dá se snadno vyžehlit nebo je vysoce odolné proti deformaci je pro nás spotřebitele příjemné, ale často nebezpečné.
Jen velmi zřídka způsobí více než 700 toxinů v našem oblečení přímé potíže nebo okamžitou nemoc. Takzvané „textilní pomocné prostředky“ však působí dlouhodobě. Hromadí se v našem těle ještě před tím, než začnou škodlivě působit a v nejhorším případě způsobí smrtelnou nemoc. Ještě horší je, že je téměř nemožné zjistit a dokázat přímou příčinu.
Karcinogenní neurotoxiny, které odpuzují vodu
Někteří z těchto textilních pomocníků by u nás měli spustit poplašný alarm. Azobarviva mohou vyvolat rakovinu, trichlorbenzen je neurotoxin, perfluorooktanová kyselina PFOA je nejen voděodolná, ale i karcinogenní. Biocidy v odpadních vodách usnadňují vznik rezistentních bakterií.
V zemích, kde se oblečení vyrábí, už nikoho nepřekvapí, že se jedy vypouští přímo do přírody. Kontaminovaná voda se dostane do potravinového řetězce. Také u nás najdeme ve vodě znečišťující látky, protože se do ní uvolňují během praní.
V našich čistírnách odpadních vod se bohužel všechno nevyfiltruje a některé jedy se jen přemění. Následkem toho jsou ještě nebezpečnější, než původně byly. Dovážením kontaminovaného oblečení mnoha způsoby ohrožujeme sami sebe. Odborníci před těmito praktikami už dlouho varují a ochránci spotřebitelů požadují přehodnocení celé věci směrem k oblečení bez jedů.
Pro jednotlivé spotřebitele je nesmírně obtížné rozpoznat druh výroby a nebezpečí, které se v oblečení skrývá, a následně podle toho jednat.
Módní značky odmítají změnit kurz
Mnoho módních značek stále vytrvale odmítá změnit kurz a nadále chtějí žít na úkor levné pracovní síly, otráveného životního prostředí a ohrožených spotřebitelů. Greenpeace chování takových značek ve své studii již prozkoumalo a odsoudilo. Další informace o kampani Detox a petici najdete zde: http://www.greenpeace.de/detox.
Ohledně ochrany životního prostředí a ochrany spotřebitele je již dlouho prokázané, že v oděvním průmyslu existují možnosti výroby bez jedů s důstojnými podmínkami pro zaměstnance. Zatím tento rozumný způsob většina firem nevolí.
Následkem toho tričko váží stejně jako chemie uvnitř něj. Koneckonců hovoříme o celkovém objemu kolem 80 miliard oděvů na celém světě. Jsou vyrobené z přírodních a umělých vláken, což bohužel pro celkovou bilanci jedů není důležité. Zatímco štítek prozrazuje informaci o povaze vláken, o používání jedovatých látek ve výrobním procesu se cíleně mlčí.
Mohou v něm být alkylfenoly, neslavná změkčovadla, bezpočet barviv, zpomalovače hoření, organické sloučeniny cínu, tenzidy, aldehydy, triclosan či těžké kovy, které akutně ohrožují naše zdraví a životní prostředí.
Pokud tohle šílenství chceme skončit, tak budou muset spotřebitelé, módní firmy a výrobci oděvů celou věc přehodnotit. Je ostatně zajímavé, že problémy nezpůsobují jen nízkonákladoví výrobci. Luxusní oděvní značky se často chovají také velmi hanebně.
O to, že kontaminované oblečení může na naše děti působit zvlášť nebezpečně, se znečišťovatelé nijak zvlášť nestarají. Textilní chemikálie mohou způsobit nejen závažná onemocnění, ale také nebezpečné poruchy ve vývoji mozku, což nyní vědci potvrdili.
Na závěr jedno doporučení: Před prvním použitím oblečení alespoň pořádně vyperte! [/sociallocker]
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši.
Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz
Zdroj: http://www.pravda-tv.com/2016/11/krebs-kleidung-ein-skandal-der-modeindustrie/
Odkazy: Focus online – http://www.focus.de/gesundheit/gesundleben/mehr-als-700-giftstoffe-in-unserer-kleidung-wie-sie-gift-in-der-kleidung-erkennen-und-vermeiden_id_5912497.html, WDR – http://www1.wdr.de/fernsehen/quarks/sendungen/menschkleidung106.html, ZEIT online – http://www.zeit.de/wirtschaft/unternehmen/2016-07/greenpeace-studie-zara-esprit-nike-textilien-schadstoffe, Zentrum der Gesundheit – https://www.zentrum-der-gesundheit.de/textilien-giftstoffe-ia.html