Švýcarský Lidl začal prodávat konopí

Nová obchodní příležitost pro Lidl? Diskontní řetězec nyní začal prodávat konopné výrobky – ale zatím pouze ve Švýcarsku. Konopné květy budou mít vysokou kvalitu a příznivou cenu, která je pro Lidl typická.

Švýcarští zákazníci si již od 19. dubna mohou koupit konopné květy od společnosti Lidl. Květy jsou k dispozici ve dvou různých velikostech balení: jedna krabička, která váží 1,5 gramu, stojí 17,99 švýcarských franků (asi 15 eur) a třígramová krabička stojí 19,99 švýcarských franků (něco málo pod 17 eur). Výrobky jsou podle Lidlu zamýšlené jako náhražka tabáku a jsou navržené na balení cigaret.

Nejedná se nicméně o klasické konopí, ale konopnou odrůdu, která se ve Švýcarsku může legálně pěstovat. Obsahuje jen velmi malé množství THC, což je látka, která poskytuje opojný účinek.

Šifra o výrobě konopných cigaret ve Švýcarsku a zděšení celníků nedávno psala.

Květy z Lidlu tedy nemají stejný účinek jako konopí, které se používá na léčebné účely. Obsahují kanabidiol, což je látka, která uvolňuje a působí proti křečím. Květy konopí jsou vypěstované a vyrobené prostřednictvím jednoho start-upu s názvem The Botanicals. Firma tvrdí, že se specializuje na výrobu kanabinoidů pro potravinářský, kosmetický a konopný průmysl.

Udržitelné konopí?

Lidl ve svém prohlášení zdůraznil, že květy konopí v jeho sortimentu mají zvláštní kvalitu: „Výrobce provozuje udržitelné zemědělství a zcela se vyhýbá používání chemických, syntetických nebo geneticky modifikovaných látek.“ Rostliny jsou pěstované ve sklenících, které jsou speciálně zřízené pro pokojové rostliny.

Jak konopné květy přijmou zákazníci, se ještě ukáže. Akce Lidlu je dalším příkladem toho, jak se diskontní řetězce snaží otevírat novým trhům, které jsou na první pohled neobvyklé. Lidl také nedávno oznámil, že v budoucnu chce prodávat auta. Německý konkurent Aldi chce zase pronajímat apartmány.

Lidl se však nedávno „proslavil“ i v kontroverznějším světle; zejména multikulturní reklamou s lidmi neevropského vzezření a mazáním křížů na řeckých kostelech.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra