Je více než čtyřikrát výživnější než mléko kravské a výzkumníci ho považují za univerzální superjídlo, které obsahuje všechny důležité složky lidské stravy. Ano, opravdu se bavíme o švábím mléku, i když se může zdát, že to je asi ta poslední věc, kterou by lidé chtěli jíst. Vědci už ale pracují na metodě, jak tuto delikatesu vyrábět ve větším množství, a tvrdí, že by se mohlo jednat o jídlo, které v budoucnu nakrmí celou naší přelidněnou planetu.

Pro mnohé z nás je asi překvapující už jen to, že takový hmyzák může vůbec nějaké mléko vyprodukovat, natož že by nám mohlo sloužit jako ideální potrava. Ve skutečnosti většina druhů švábů mléko opravdu nemá a rodí se, jak tomu u hmyzu obyčejně bývá, z vajíček.

Existuje však výjimka – druh švába s latinským názvem Diploptera punctata, který rodí živá mláďata stejně jako savci. Tento druh švába tedy pochopitelně potřebuje své mladé něčím nakrmit. Ano, přesně tak, mlékem. Největší senzací na celé věci je však objevení proteinových krystalů.

PŘEČTĚTE SI VŠECHNA ČÍSLA MĚSÍČNÍKU ŠIFRA V DIGITÁLNÍ VERZI, KTERÁ DOSUD VYŠLA A BUDOU VYCHÁZET V NÁSLEDUJÍCÍCH ŠESTI MĚSÍCÍCH, ZA POUHÝCH 260 KČ!

Poté, co vědci zjistili, že tyto krystaly obsahují čtyřnásobek množství energie než běžné kravské mléko, ihned jim bylo jasné, že má švábí mléko velký potenciál. Výsledkem snažení mezinárodního vědeckého týmu má být švábí mléčný shake. Výzkumníci do tohoto produktu vkládají velké naděje. „Proteinové krystaly jsou jako plnohodnotné jídlo, obsahují proteiny, tuky, cukry, a když se na proteinové sekvence podíváte detailně, zjistíte, že zde nechybí ani jedna ze základních aminokyselin,“ uvedl v rozhovoru pro The Times of India Sanchari Banerjee, jeden z vědců podílejících se na výzkumu.

Nutno podotknout, že takový švábí shake by měl být součástí stravy pouze u jedinců, kteří chtějí přibývat na váze, a rozhodně ne naopak. Dokonce se tvrdí, že se tato potravina nehodí ani do většiny západních jídelníčků, které jsou už tak až příliš bohaté na kalorie. Možná i proto zatím prý vědci nemají ambice zavádět švábí mléko jako komerční produkt.
Využití švábího mléka v současnosti není příliš velké nebo alespoň se nemluví o žádném konkrétním aktuálním způsobu, jak toto superjídlo plnohodnotně využít. Z rétoriky výzkumníku se dá spíše předpokládat, že toto mléko vidí jako možnou záchrannou potravinu pro případ, že by se stalo, že lidská populace z nějakého důvodu začne hladovět. Mluví se o scénářích, jako je třeba přelidnění planety, ale nabízí se samozřejmě i třeba živelné katastrofy či globální válečný konflikt. Vědci tedy jinými slovy přichází s něčím, co by mělo být schopné nakrmit lidstvo, když všechno ostatní selže.

Jsou to všechno sice moc šlechetné a ambiciózní plány, ale asi se ptáte, kde chtějí vzít takové množství švábího mléka, aby vůbec někoho nakrmili? Budeme snad svědky rozmachu stavby obrovských „švábíren“?

Kdepak, vědci sice čas od času přijdou s něčím opravdu bizarním, ale „dojit“ šváby, to už by bylo skutečně moc. Místo toho pracují na oddělení genů, které jsou zodpovědné za tvorbu proteinových krystalů, aby tak mohli výživnou směs vyrábět sami přímo v laboratoři. Některé zdroje uvádějí, že už se jim to povedlo.

A co by to pro nás znamenalo? Máme se snad začít radovat, že už nikdy nebudeme mít hlad? Ať už je švábí mléko skutečně tak senzační, jak tvrdí vědci, nebo ne, měli bychom si asi především vážit toho, že zatím nenastala situace, která by nás dohnala k jeho masové konzumaci. Na druhou stranu, také by nebylo od věci se zamyslet, kam jsme to dotáhli.

Nebo vy byste snad chtěli, aby se většina vašeho jídelníčku skládala z nějakého švábího shaku?

Lukáš Marek

Zdroje: http://journals.iucr.org/m/issues/2016/04/00/jt5013/http://www.sciencealert.com/scientists-show-why-we-should-all-start-drinking-cockroach-milk