
Tentokrát se sice nejedná o žádný čerstvý archeologický objev, pro někoho však tato zpráva může znamenat přinejmenším nové zajímavé zjištění. Mnozí lidé by jistě za stát s největším počtem pyramid na světě označili Egypt. To je ovšem omyl. Dalo by se říct, že Egypt je s fenoménem pyramid v současnosti nejčastěji spojován. Můžeme to vidět v mnoha filmech, dokumentech či na billboardech cestovních společností. To ale nic nemění na tom, že nejvíce pyramid se nachází na území Súdánu.
Jak můžete vidět na videu, některé oblasti v Súdánu jsou pyramidami doslova poseté. Jižní soused Egypta jich má na svém území tolik, že se je nikdo ani neobtěžoval přesně spočítat. Uvádí se, že minimálně jich je 200 a maximálně 255. I tak je však jasné, že tento stát disponuje nejvyšším počtem pyramid na celém světě. V Egyptě se totiž zatím dopočítali pouze k číslu 138. Nelze pominout fakt, že pyramidy v Súdánu jsou o poznání menší než ty egyptské. Výška těch největších se pohybuje přibližně okolo 30 metrů, což je ve srovnání s gigantickou Chufuovou pyramidou, která má na výšku 139 metrů, velmi málo.
Kromě toho, že jsou takzvané Núbijské pyramidy celkově menší, liší se jejich architektura od známějších egyptských pyramid v několika dalších aspektech. Asi nejvýraznější jsou ostřejší úhly mezi základnou a stěnou. Jinými slovy pyramidy v Súdánu jsou zkrátka špičatější. Zajímavé je, že je obyvatelé tehdejšího království Kush stavěli v rozmezí 1070 až 350 let před naším letopočtem, tedy dlouho poté, co s tím začali staří Egypťané. Vypadá to, jako by se Núbijci snažili přiblížit a napodobit jejich slavnější sousedy.
Neměli na stavbu obrovských pyramid, jako jsou v Egyptě, vědomosti, tak se to snažili dohnat alespoň počtem? Těžko říct, o starých Núbijcích toho archeologové totiž dosud mnoho nevědí. Ví se například to, že stejně jako pozdnější Egypťané pohřbívali v pyramidách své vládce. Ale ruku na srdce, kolik toho vlastně s jistotou můžeme říct o zdánlivě známých a prozkoumaných egyptských pyramidách? Ve skutečnosti mnoho ne, a to i přesto, že se jim archeologové velmi intenzivně věnují už celá staletí. Verzi, že se jednalo o pouhé hrobky, jak se dočteme v učebnicích dějepisu dnes, lze uvěřit jen těžko.
Člověk, který se touto tématikou zabývá, se prostě nemůže zbavit pocitu, že v tom bylo něco mnohem většího. V tomto případě odpovědi ještě nějakou dobu zůstanou zahaleny v mlze tajemství.