Tentokrát se sice nejedná o žádný čerstvý archeologický objev, pro někoho však tato zpráva může znamenat přinejmenším nové zajímavé zjištění. Mnozí lidé by jistě za stát s největším počtem pyramid na světě označili Egypt. To je ovšem omyl. Dalo by se říct, že Egypt je s fenoménem pyramid v současnosti nejčastěji spojován.  Můžeme to vidět v mnoha filmech, dokumentech či na billboardech cestovních společností. To ale nic nemění na tom, že nejvíce pyramid se nachází na území Súdánu.

Jak můžete vidět na videu, některé oblasti v Súdánu jsou pyramidami doslova poseté. Jižní soused Egypta jich má na svém území tolik, že se je nikdo ani neobtěžoval přesně spočítat. Uvádí se, že minimálně jich je 200 a maximálně 255. I tak je však jasné, že tento stát disponuje nejvyšším počtem pyramid na celém světě.  V Egyptě se totiž zatím dopočítali pouze k číslu 138. Nelze pominout fakt, že pyramidy v Súdánu jsou o poznání menší než ty egyptské.  Výška těch největších se pohybuje přibližně okolo 30 metrů, což je ve srovnání s gigantickou Chufuovou pyramidou, která má na výšku 139 metrů, velmi málo.

Kromě toho, že jsou takzvané Núbijské pyramidy celkově menší, liší se jejich architektura od známějších egyptských pyramid v několika dalších aspektech. Asi nejvýraznější jsou ostřejší úhly mezi základnou a stěnou. Jinými slovy pyramidy v Súdánu jsou zkrátka špičatější. Zajímavé je, že je obyvatelé tehdejšího království Kush stavěli v rozmezí 1070 až 350 let před naším letopočtem, tedy dlouho poté, co s tím začali staří Egypťané. Vypadá to, jako by se Núbijci snažili přiblížit a napodobit jejich slavnější sousedy.

Neměli na stavbu obrovských pyramid, jako jsou v Egyptě, vědomosti, tak se to snažili dohnat alespoň počtem? Těžko říct, o starých Núbijcích toho archeologové totiž dosud mnoho nevědí. Ví se například to, že stejně jako pozdnější Egypťané pohřbívali v pyramidách své vládce. Ale ruku na srdce, kolik toho vlastně s jistotou můžeme říct o zdánlivě známých a prozkoumaných egyptských pyramidách? Ve skutečnosti mnoho ne, a to i přesto, že se jim archeologové velmi intenzivně věnují už celá staletí. Verzi, že se jednalo o pouhé hrobky, jak se dočteme v učebnicích dějepisu dnes, lze uvěřit jen těžko.

Člověk, který se touto tématikou zabývá, se prostě nemůže zbavit pocitu, že v tom bylo něco mnohem většího. V tomto případě odpovědi ještě nějakou dobu zůstanou zahaleny v mlze tajemství.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra