Poznatky moderní medicíny v současné době vyvolávají diskuse o správné pozici těla při spánku, tímto problémem se však lidé zabývali už dávno předtím. Jak správně spát, se učili už lidé ve starověku, a jejich vědění je nyní přijímáno i současnými odborníky. Podle pravidel staré orientální medicíny lidskému tělu nejvíce prospívá spánek na levém boku. Mnichové byli dokonce naučení lehat si na levý bok alespoň na 10 minut po každém jídle, znali totiž blahodárné účinky této pozice na zažívání.

Důvod, proč je ležení na levém boku prospěšné pro zažívání, je podle lékařů velmi prostý. Když člověk leží na levém boku, jsou jeho žaludeční šťávy tlačeny gravitační silou směrem dolů do žaludku. V opačném případě mají žaludeční šťávy tendenci putovat do jícnu, a způsobují tak například pálení žáhy. Proto je dobré lehnout si po vydatném jídle na několik minut na levý bok, jako to dělávali staří mniši. Tento zvyk by si měli osvojit zvláště lidé, kteří mají s pálením žáhy časté problémy, i když pro někoho to v dnešní uspěchané době může znamenat velký problém.

Další přínos pozice na levém boku je spojený s lymfatickou soustavou lidského těla, tedy se systémem, kterým proudí míza. Když si člověk lehne na pravý bok, lymfatická tekutina (míza) v jeho těle nemůže dost dobře proudit, a může se tak zhoršit filtrace škodlivých toxinů. V takovém případě mohou léty nastřádané toxiny v lidském těle vyvolat i závažná onemocnění.

A jak je to se spaním na zádech, nebo naopak na břiše? I tyto polohy s sebou mohou přinést jisté nepříjemnosti. Spaní na zádech se nedoporučuje hned z několika důvodů. Každého asi jako první napadne chrápání, které tato pozice opravdu zhoršuje, problémů je však podle lékařů víc. V pozici na zádech totiž lidé dýchají rychle a jejich tělesné tkáně se odkysličují, což může zhoršit dýchací problémy, astma nebo onemocnění srdce. U spaní na břiše je problém patrný i pro lajky. Hlava je v této pozici vykroucena na jednu stranu a to není dobré na páteř. Když budete spát s vykroucenou hlavou stále na jednu stranu každou noc, po určité době to pravděpodobně povede k vychýlení vašich obratlů.

Co teď ale s tím? Co když jste zrovna zvyklí spát například na pravém boku? Naučit se spát na levém boku se pak může zdát téměř nemožné. Nikdo z nás přece nemá kontrolu nad tím, jestli se ve spánku otočí na druhý bok. Na tuto otázku vám naštěstí můžeme poskytnout uklidňující odpověď. Podle doktora Johna Douillarda, který se zabývá tradičním indickým lékařstvím (ájurvédou), je to v pořádku. „Můžeme ovlivnit pouze startovní pozici spánku, potom už se naše tělo samo přirozeně hýbe, jak potřebuje.“ Odborník navíc dodává, že na levém boku je nejdůležitější ležet hlavně po jídle a jinak to není správné brát jako striktní pravidlo, ale spíše jako jemný pokyn. Nutit se spát celou noc v jedné pozici není nikdy správné.

Lukáš Marek

Zdroj