Seriál o 11. září 2001: Klíčový svědek, jehož příběh nejvěrohodněji popřel oficiální verzi, zemřel těsně před jejím zveřejněním

Existuje spousta svědectví o výbuších a o tom, jak se 11. září 2001 k zemi poroučela nejen Dvojčata, ale i budova WTC 7. Právě nečekaný kolaps třetí budovy v 17.20 ukazuje mezery v oficiální verzi nejzřetelněji.

Příběh dvou mužů, Michaela Hesse a Barryho Jenningse, je pak naprosto klíčovou indicií k pochopení toho, že se vše seběhlo výrazně odlišně, než celou dobu tvrdí média a američtí politici.

Pouze tito dva muži byli totiž přímými svědky událostí uvnitř budovy WTC č. 7, které přesvědčivě vyvracejí tvrzení, že budova spadla kvůli poškození troskami po pádu WTC 1 a WTC 2.

Hess pracoval jako právní zástupce města New York a Jennings byl náměstkem ředitele oddělení nouzových služeb newyorského bytového úřadu (zhruba obdoba českých krizových štábů, v originálu Emergency Services Department for NY City Housing Authority). Bezprostředně po nárazu letadla do severní věže oba muži přesně podle instrukcí v případě mimořádné situace vyrazili do Emergency Management Center (Středisko krizového řízení), kde se měli potkat se starostou Rudolphem Giulianim.

Středisko se nacházelo právě v budově číslo 7, konkrétně ve třiadvacátém patře. Do kanceláře dorazili zhruba čtvrt hodiny po zásahu, tedy okolo deváté. Avšak když vstoupili do manažerského centra, nikdo tam nebyl. „Na stole stála ještě horká káva a nedojedené sendviče. Volal jsem pár lidem a jeden z nich mi řekl, ať hned odejdeme,“ vyprávěl později Barry Jennings. V tu dobu již byla naprosto netknutá budova evakuována, Hessovi a Jenningsovi však o evakuaci zřejmě zapomněli říct.

„SVĚDEK JENNINGS (53), DO TÉ DOBY ZDRAVÝ, V SRPNU 2008 NÁHLE ZEMŘEL. DVA DNY POTÉ VYŠLA OFICIÁLNÍ ZPRÁVA, JEŽ JE V PŘÍMÉM ROZPORU S JEHO VÝPOVĚDÍ.“

Oba muži se tak vydali k výtahu, který ale kvůli odpojení elektřiny nejel. „Když jsme se dostali z osmého do šestého patra, došlo k výbuchu a podlaha, na které jsme stáli, se zhroutila. Museli jsme vylézt zpátky do osmého patra. Když jsme tam dorazili, všechno bylo pryč. Byla tma a velmi horko. Byl jsem v pasti několik hodin,“ vyprávěl Barry Jennings Dylanovi Averymu, jednomu z nejznámějších „konspirátorů“, jenž rozhovor použil ve filmu Loose Change.

Ve chvíli, kdy už se zoufalí muži chystali, že projdou ohněm, přišli jim oknem na pomoc hasiči. Jenže ti vzápětí utekli. „To byl kolaps první věže,“ řekl Jennings. Po chvíli se vrátili, ale jakmile se pustili do zachraňování, utekli znovu – to spadla i druhá věž. „Stále jsem slyšel jenom exploze. Když k nám přišli znovu hasiči, vzali nás dolů. Zeptal jsem se, kde to jsme. Řekli mi, že ve vstupní hale. Byla úplně zničená. Když jsem šel ráno nahoru, byly tam výtahy, velký sál. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Hasič, který nás zachránil, řekl, ať se nedíváme dolů. Šli jsme po lidech. To cítíte, když jdete po lidech,“ vyprávěl klíčový svědek a dodal: „Jeden policista mi řekl, že musím utéct, že mají zprávy o dalších explozích.“

Jennings se později nervózně snažil slova o mrtvolách odvolat; jeho pozdější osud potvrzuje jeho slova o tom, že mu bylo vyhrožováno. Všechny vládní verze událostí totiž tvrdily, že ve WTC 7 nikdo nezemřel.

A právě u příběhu Jenningse a Hesse se takříkajíc láme chleba. Oba museli být zachráněni mezi 11.00 a 11.30, protože v 11.57 poskytl Hess o několik bloků dále televizní rozhovor. Tento fakt by rozmetal celou vládní teorii o požárech vyvolaných pádem Dvojčat a poškození troskami na stejné kousíčky, jako byla rozmetána budova číslo 7.

Tím však příběh nekončí. Jeho rozuzlení je bohužel tragické. V srpnu 2008 do té doby zdravý třiapadesátiletý Jennings náhle zemřel. Krátce poté zveřejnil NIST svou finální vyšetřovací zprávu, jejíž závěry jsou v přímém rozporu s tím, co tento přímý svědek události vypověděl. Národní úřad pro standardy a technologie (NIST) posunul časovou osu tak, aby mohl obhájit tvrzení, že nešlo o výbuchy, ale rány způsobené poškozenými troskami; podle zprávy NIST žádné exploze nebyly zaznamenány a zmínění muži byli zachráněni mezi 12.10 a 12.15. Což je samozřejmě lež, neboť Hess dával televizní rozhovor už před polednem.

Jennings na tuto lež v podání NIST už nemohl nijak reagovat, například uspořádáním tiskové konference. Jak ale dopadl druhý muž, jenž byl přímým svědkem výbuchů ve WTC 7? Dva měsíce po Jenningsově smrti vystoupil v pořadu BBC „Akta spiknutí 11. září – Pravda za třetí věží“, jehož vyznění je poněkud jiné. BBC už v první, červencové verzi tohoto dokumentu s názvem „Akta spiknutí 11. září – Třetí věž“ tvrdila: „V 10.28 padá severní věž. Budova č. 7 dostává přímý zásah od padající budovy. První důkazy výbušnin byly jen trosky padajícího mrakodrapu.“ V této verzi programu dokonce předstírala, že byl Jennings v budově sám, ačkoli používá neustále zájmeno my. Říjnová verze po Jenningsově smrti už využívá svědectví Hesse, ačkoli v červencové nebyl ani zmíněn. A zatímco Hess v rozhovoru těsně po své záchraně 11. září popisoval, že „v přízemí došlo k výbuchům“, ve filmu BBC otočil: „Vím, že to bylo zapříčiněno severní polovinou severní věže padající na jižní polovinu naší budovy.“

Autor pořadu Mike Rudin tedy manipuloval informacemi ve prospěch verze, která přítomnost výbušnin nepřipouští. Navzdory faktu, že od roku 2002 se stal Hess hlavním obchodním partnerem starosty Giulianiho, profesionální lhář Rudin jej považoval za důvěryhodnou osobu, a Jenningse, který se coby nebožtík nemohl bránit, z nové verze zcela vystřihl.

Celý příběh budovy WTC 7 si můžete přečíst zde.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.