Seriál o 11. září 2001: Jeden z nejslavnějších amerických novinářů vysvětluje, proč musel lhát

Když slavný mainstreamový novinář přizná, že média o 11. září 2001 či válce v Iráku musí lhát, je to pravda, nebo konspirační teorie?

Slavný novinář Dan Rather, který je po dlouhá desetiletí ikonou americké žurnalistiky, 11. září 2001 odpoledne komentoval náhlý kolaps budovy číslo 7 velmi zajímavým způsobem. Popsal jej jako evidentní řízenou demolici: „To, na co se díváme, jsou obrázky z výšky. Teď vám ukážeme video samotného kolapsu… Neuvěřitelné, neskutečné. Dnes potřetí, připomínka záběrů, které jsme viděli v televizi. Budova úmyslně zničená dobře umístěnými trhavinami, které ji srovnaly se zemí.“

Z dnešního pohledu, s odstupem času, v klidu, beze stresu, a hlavně se spoustou přímých i nepřímých důkazů a svědectví je nasnadě, že měl Dan Rather pravdu – a to se jen dobře díval a popsal, co viděl. Svá slova o demolici nicméně už nikdy nezopakoval a začal omílat oficiální mantru, která se stala základem zfalšované oficiální vyšetřovací verze.

Dan Rather nicméně později v dokumentu novináře Johna Pilgera Válka, kterou nevidíte přiznal, že jeho obrat o 180 stupňů měl vážný důvod – strach. Podívejte se na video níže, kde vysvětluje selhání médií po roce 2001.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.