Představte si, že jste na zpátečním letu z Indie do Německa. Nebo do Česka. Jste rádi, že se konečně vracíte domů. Sotva si všichni pasažéři v letadle sednou, přijde několik letušek se spreji a začnou stříkat celé letadlo.

[sociallocker id=“94522″]

„Nedělejte si starosti,“ řekla jedna letuška, „je to zcela neškodné.“ Bude vám jen trochu nevolno, ale moc o tom nepřemýšlíte. Stejně nelétáte moc rádi.

O několik let později: začínáte se stále častěji nekontrolovatelně třást a jdete k lékaři. Diagnostikuje vám Parkinsona. Spadnete z obláčku. Jak to? Proč zrovna já? Lékař se vás zeptá, zda jste pracoval v zemědělském sektoru, nebo jak často jste měl kontakt s pesticidy či s podobnými látkami. Ne! Vy pracujete v bance, často létáte na obchodní schůzky do zahraničí, jinak nic.

Tak, pěkně to tu vydenzinfikujeme, než se bude svačit...Tak, chvilku vydržte, za chvilku bude svačinka…

Tak nějak by mohlo znít mnoho různých příběhů. Některé státy na určitých leteckých linkách vyžadují dezinfekci kabiny letadla. V tomhle jsou USA zcela napřed a tuto praxi doporučují dál. Je velikou ironií, že tím zároveň propagují ochranu veřejného zdraví.

Nicméně není to zdaleka tak bezpečné, pokud jsou pasažéři, kteří vám důvěřují, ošetřeni takovouto chemickou bombou. Podle předpisů se používají insekticidy ve spreji, jež se stříkají na přítomné pasažéry.

Cílem celé akce je, aby se zabránilo šíření a zavlečení hmyzu, který přenáší různá onemocnění, jako je malárie. Tato praxe je založená na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO – recommendations on the disinsecting of aircraft. Weekly Epide-Miological Record, 1998).

Že tento takzvaný „in-flight-spraying“ může vážně poškodit jak cestující, tak i posádku, dlouhou dobu letecké společnosti a Světová zdravotnická organizace odmítaly s poukazem na neškodné účinky.

Studie dokazuje nebezpečí aerosolů

Spolkový úřad pro posuzování rizik před mnoha lety, i když váhavě, na tento problém poukázal. Následkem toho mnoho aerolinií proces postřiku upravilo nebo přizpůsobilo. Místo toho, aby se aerosoly jen tak stříkaly do kabiny, často se insekticidy rozprašují na sedadla a všechny snadno přístupné plochy. Pokud například komáři, které cestující do letadla zavlečou, přijdou do kontaktu s nervovým jedem, jednoduše umřou.

Účinné složky obsažené v dezinfekčních prostředcích jsou většinou Pyrethriny, Resmethrin, Bioresmethrin, d-Phenothrin nebo Permethrin. Americká studie, o které informoval před sedmi lety německý týdeník Focus, zjistila, že pesticidy jsou podezřelé z příčiny vzniku Parkinsonovy nemoci. Studie u lidí s Parkinsonovým onemocněním a u zdravých lidí zjišťovala jejich profesní historii a toxikologické vlivy. 88,5 % respondentů s Parkinsonovou nemocí v této studii uvedlo, že ve svém povolání byli vystaveni pesticidům.

Při porovnávání různých osob se jednalo jen asi o 5,3 %. Z tohoto ohromujícího čísla došli vědci k závěru: Lidé, kteří během své profese často přicházeli do kontaktu s toxickými látkami, jako jsou pesticidy a insekticidy, mají zvýšené riziko vzniku Parkinsonovy choroby. U účinné látky Permethrin je riziko Parkinsonovy nemoci třikrát vyšší.

Nervový jed podporuje Parkinsona!

Pesticidy a insekticidy podporují nejen Parkinsonovu nemoc. Mnoho letušek, pilotů, pracovníků údržby a stálí klienti, kteří často létali, nebo se dokonce několikrát denně dostali do kontaktu s neurotoxinem, si stěžovali na bolesti kloubů a bolesti hlavy nebo na částečnou ztrátu citu v prstech. Častější byly kožní vyrážky, svědění a respirační potíže.

Právě u dětí v takových podmínkách mohou vzniknout silné alergické reakce. Působí to negativně na jejich vývoj.

Jak se bránit?

Přirozeně to vyvolává otázku, co se s takovou chemickou bombou dá udělat? Odpověď je velmi střízlivá. Nic. Jedině se v případě pochybností zcela vzdát létání, alespoň tedy na určitých linkách. Tato praxe je rozšířená u aerolinek po celém světě. Prostřednictvím nákupu letenek souhlasíte s podmínkami, které jsou psány malými písmenky. I s dezinfekcí. Pokud to vysloveně odmítnete, pravděpodobně vám nebude dovoleno odletět.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Překlad: Jan Běhůnek

Zdroje: http://www.pravda-tv.com/2016/11/airline-skandal-pestizideinsaetze-in-voll-bemannten-flugzeugen-video/http://www.usatoday.com/story/travel/columnist/mcgee/2015/05/13/disinsection-airplane-pesticide-spraying/27177835/

Odkazy: http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/enthuellungen/jonathan-landsman/us-regierung-raet-airlines-passagiere-mit-pestiziden-zu-bespruehen.html;jsessionid=51600B2C3BF84FE6A184489B6F4A7142, http://www.bfr.bund.de/cm/343/neues_verfahren_zur_flugzeugdesinsektion_schont_passagiere_und_besatzung.pdf, http://www.focus.de/gesundheit/ratgeber/gehirn/news/nervenleiden-pestizide-foerdern-parkinson_aid_435975.html