Proč podepisujeme smlouvy, které nám ubližují? Jak je objevit a zrušit, abychom se osvobodili? Vydejte se s námi na šamanskou cestu s Elizabeth Farooqui, vnučkou severoamerického indiána, která vede v Centru zdraví Cordeus meditace se šamanským bubnem.
Blíží se čas Vánoc. Čas splněných přání, novoročních předsevzetí a slibů. O přáních a o tom, jak si správně přát, se dá v knihkupectvích a na internetu najít spoustu zajímavých knih nebo článků. Ale jak máme správně slibovat, o tom málokdy někde píšou. Nikdo se nezabývá sliby a smlouvami, které vědomě, ale i nevědomě dáváme nebo se jimi zavazujeme.
Smlouvy duše jsou dohody, které uzavíráme, abychom překonali pro nás náročnou situaci, kdy nemůžeme najít žádné jiné lepší východisko. Smlouvy duše mohou mít často formu slibů, které dáváme sami sobě, často svým rodičům nebo i partnerům.
Pro příklad uvedu pár nejčastějších slibů a smluv. Vždy poslechnu tátu, aby mne víc miloval a víc si mne všímal. Udělám vše pro to, abych se dostal z domu svých rodičů. Budu vydělávat víc peněz, aby si mě doma vážili a měli mě rádi. Nemusím se živit tím, co studuji, ale hlavně abych náročnou školu kvůli rodičům dostudoval. Ať si nemoc vezme raději mne než moje nemocné dítě. Toho se nechci dožít apod.
Tyto sliby často dáváme sami sobě jen v duchu a mnoho let je pak poctivě plníme, často beztoho, aniž bychom o tom věděli. Ptáte se, proč s tak škodlivými smlouvami vůbec souhlasíme?
Možná nám v době, kdy jsme slibovali a smlouvy uzavírali, dobře posloužily, dokonce nám vytvořily iluzorní pocit bezpečí a jistoty, nebo nás nic lepšího v tom daném okamžiku nenapadlo. Ve chvílích, kdy smlouvy uzavíráme, máme pocit naléhavosti a nedokážeme zvážit všechny důsledky a následky našeho jednání.
Při meditacích se šamanským bubnem, kdy jdeme s klienty hluboko do podvědomí, často na takové smlouvy a sliby duše narážíme.
Nyní se s vámi podělím o příběh klientky Jany. Na gynekologii jí diagnostikovali několik myomů, jeden byl již větší velikosti. Za zvuku bubnu s pomocí mých spojenců se vydávám na šamanskou cestu. Vidím svoji klientku Janu stát v těžkých železných kalhotkách, které jí svírají její útlou pánev. Jsou velké a vypadají velmi těžce. Opodál stojí ještě několik žen, které stojí v řadě za sebou. Všechny se zdají být podobné, a opravdu, je to maminka, babička a několik dalších z rodiny. Babička stojí zkroušeně opodál, v ruce drží malý bílý papírek, který přijde Janě ukázat. Vypadá jako papírek vytržený z notýsku. Zkoumám jej, nic na něm není, jen v rohu podpis. S neuvěřitelným pocitem zjišťuji, že se jedná o jakousi smlouvu, která byla sepsána jednou ženou v rodině a táhla se napříč generacemi.
Papírek se smlouvou vezmu a obřadně ho spálím nad ohněm. Musím však ještě učinit další krok a popel poslat po řece, která je velmi očisťující. V tu chvíli z Jany velká ruka strhne železné kalhotky a ta část těla se začíná uzdravovat.
Vždy, když terapii s bubnem dokončím, si s klienty povídáme. Jana mi vyprávěla, jak s myomy zápasily všechny ženy v její rodině a v případě babičky a maminky byla odebrána celá děloha. V dalším případě se klientovi nedařilo dobře v obchodě. Při šamanském cestování jsme přišli na špatně formulovanou smlouvu, kdy nám nebyl ukázán malý papírek z notýsku, ale přímo velké lejstro srolované do svitku.
Jsou to jen střípky z mnoha příběhů. Dá se však říci, že u všech špatně sepsaných smluv duše vám někdo mává před obličejem bílým papírem nebo lejstrem, zkrátka smlouvou, kterou jste kdysi nevědomě či vědomě podepsali.
Přeformulování či likvidace smluv a slibů je osvobozující událost. Pomocí šamanského cestování můžeme smlouvy své duše změnit sami. Prvním krokem na cestě ke změně je to, že si uvědomíme jejich existenci.
Změníme-li smlouvu duše, změníme i další stránky života, což se našemu okolí nemusí líbit. Už nebudeme ta poslušná holčička, nadšený workoholik, nebudeme pořád ti ochotní, co všechno udělají. Přepsání smluv je mimořádně silná zkušenost, která vyvolá velkou změnu, kdy nahradíme naše omezující přesvědčení novými, jež dají našemu životu hlubší smysl a uzdravení.
Ing. Bc. Elizabeth Farooqui, šamanské meditace v Centru trvalého zdraví Cordeus v Praze 6. Cordeus elegantně propojuje alternativu se zcela klasickými terapiemi těla i duše. Masáže, fyzioterapie, duchovní léčení, meditace, ženské kruhy, řízený půst, ale i lekce cvičení, wellness či zdravé hubnutí.
Elizabeth měla možnost vidět pracovat šamany, poznávat život v džungli, šamanské tradice a posvátné rostliny indiánů kmene Kichwa, „plantas maestra“, kterými léčí tělo i duši. To všechno v nádherně nedotčené přírodě pralesa. Dnes se vrací ke kořenům svých předků (její dědeček byl indián) a zajímá se o šamanské techniky severoamerických indiánů. Ve své práci kombinuje psychoterapii s vlastní praxí šamanského léčení.