Síla červeného ženšenu: umožňuje tělu, aby si s neduhy poradilo samo

Léčivá asijská bylina dokáže člověku dodat zvláštní energii a radost ze života. Případně život dočista změnit.  

Ač má Lucia Havlíková státnici z bylinek a jejich účinků na farmaceutické fakultě a jako vysoká manažerka prošla řadou velkých firem, korejský ženšen jí doslova vyrazil dech. Její manžel Martin, podnikatel ve zdravotnictví, dlouhodobě spolupracuje s Jižní Koreou a jeho tamní partneři, tradičně zdvořilí lidé, jednou coby dárek dovezli ženšenový nápoj. „Manžela to nadchlo. V Česku nic v takové kvalitě není, a tak mi navrhl, abych se do toho pustila. Odpověděla jsem, že jsem vědec, který zkoumá účinky léků, a nebudu přece prodávat čaje.“

Pan Havlík se ale nevzdal a vše perfektně promyslel. Svou ženu přesvědčil, ať se na to podívá („Překvapilo mě, že je tam 180 účinných látek, z nichž musely všechny projít klinickou studií“), a seznámil ji s Líbou Drdákovou, členkou divadla Sklep, která byla mimo jiné šest let šéfredaktorkou Žena.cz, dělala PR pro obchod s módou ZOOT.cz a vedla on-line projekty reality show vysílaných v televizi Prima („Jsme jako černá a bílá. Ona je bohém a zná trendy, já jsem ten suchar, který zkoumá účinky a souvislosti. Perfektně jsme k sobě zapadly“).

Lucia a Líba byly obě na mateřské, takže měly dost času, aby si to vyzkoušely „nanečisto“. Tak vzniklo Kombe. „Já jsem se tam našla a představa, že bych se měla vrátit do korporátu, by se mi asi nelíbila,“ shrnuje za obě Lucia, jež se i nadále brodí studiemi, výzkumy a vším, čím se zabývala dřív – s tím rozdílem, že nemusí na mítinky a briefingy a je svou vlastní paní.

Lucia Havlíková, Líba Drdáková a Kombe

To, že má zkušenost s moderní i přírodní medicínou, jí umožnilo zachovat nadhled. „Moderní medicína v podstatě vznikla z bylin, stále je to důležitý státnicový obor na farmacii. Základní rozdíl je v tom, že bylinářství je komplexní a chemie je schopna si syntézou vzít, co je třeba. Nejsem čistým zastáncem ani jednoho směru, obojí má výhody i nevýhody. V určitých případech je například třeba vědět, kolik čeho do těla dostanete, aby to bylo standardizováno. V bylinách to ne vždy jde,“ vysvětluje s tím, že je dobré vyhýbat se extrémům.

Ostatně i v případě korejského ženšenu, který Lucia a Líba prodávají pod značkou Kombe, došlo k propojení obou světů. Ženšen dodává jeden z nejlepších pěstitelů v Koreji. Ten červený, jenž má nejvíc účinných látek a kde musí být kořeny aspoň šest let staré, se upravuje napařováním bílého ženšenu a poté se suší. Od pěstitele pak bylinka míří do společnosti Dongkook pharmaceutical, která z něj dle tradičních korejských postupů vyrábí extrakt a přidává extrakt z jujuby, čínské datle s mnoha minerály, vitaminy a 18 aminokyselinami. Poté se upraví extrakty do granulované lékové formy. Výsledek se zabalí do designových krabiček dle českého návrhu, neboť z intenzivní červeno-zlaté kombinace dle korejské estetiky by Češi mohli mít osypky.

Na rozdíl od kávy, energetických nápojů či drog ženšen člověka sice taky nabudí a dodá mu radost ze života, ale má pomalejší nástup a dlouhodobější efekt. Podle epidemiologické studie z roku 1995 byl u osob, jež delší dobu užívaly ženšen, v průměru až o 50 % nižší výskyt onkologických onemocnění. „V dostupných materiálech jsem se s takovými výsledky u jiných bylin nikdy nesetkala,“ dodává Lucia. To ale není vše. Ženšen také funguje na vrásky, zmírňuje kocovinu a nabudí libido. Co je ale nejdůležitější, správně reguluje imunitní systém, který je kvůli neustálému stresu a dalším vlivům potlačen. Ženšen tedy není zaměřený na konkrétní nemoc a léčení jejích příznaků, ale na regulaci či vyrovnání imunity, aby fungovala, jak má. Zkrátka a jednoduše: umožňuje imunitě, aby si se vším poradila sama.

Tento článek vyšel i v čísle 5/2017 měsíčníku Šifra a je komerční prezentací značky Kombe. Chcete také představit originálním způsobem to, co děláte? Pokud o takovou spolupráci budete mít zájem nebo budete mít zajímavý tip, o kom byste si chtěli přečíst, kontaktujte nás na redakce@wordpress-634652-2064135.cloudwaysapps.com.

Milan Vidlák, časopis Šifra