Takového objevu se dočkáme jen jednou za dlouhý čas: v díle světoznámého umělce Pabla Picassa byl objeven skrytý obraz namalovaný pod viditelnou vrstvou.

Výzkumníci z Chicaga a Washingtonu k tomu použili rentgenovou technologii, o níž sám malíř v roce 1957 tajuplně prohlásil, že jednoho dne může odhalit skrytý obraz pod jednou z jeho prvotin. Nevědělo se tehdy ovšem, že tím mluvil o malbě zvané La Misereuse Accroupie, kterou namaloval v roce 1902.

K objevu posloužila efektivní a zároveň neinvazivní metoda zvaná fluorescentní spektroskopie, která umožní odhalit oku skryté vrstvy, aniž by obraz poškozovala. Výsledný snímek je velice podobný rentgenu, na který jsme zvyklí. Obraz pochází z Picassova „modrého období“, kdy používal zejména odstíny modré a modrozelené barvy.

Zajímavé je, že skrytý obraz je horizontálně překloněný a vytvořil jej jiný umělec, o němž víme jen to, že pochází z Barcelony. Tím, že původní obraz Picasso překlonil o 90 stupňů, využil některé prvky původního obrazu do svrchního díla, například obrysy útesů z původního slouží jako základ zad ženy, kterou namaloval Picasso.

Výzkumníci také odhalili, že žena původně držela nějaký předmět, ale Picasso posléze obraz přemaloval tak, že její ruku i s předmětem překrývá plášť.

Výzkum je plodem společného úsilí Uměleckého institutu v Chicagském centru pro vědecké umělecké studie a Národní umělecké galerie ve Washingtonu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.businessinsider.com/picasso-crouching-beggar-painting-xray-photos-2018-2 http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/painting-hidden-behind-picasso-work-scientists-scan-art-a8215671.html