Šifra č. 5/2021: Nahoru, nebo dolů?

Hlavním tématem letošního pátého vydání měsíčníku Šifra je blížící se pokles cen nemovitostí, který již bouchá na dveře. Začíná totiž období zvyšování úrokových sazeb a snižování odhadních cen nemovitostí, které jsou nadhodnoceny oficiálně o čtvrtinu, ve skutečnosti však o mnohem víc. Protože lidé nečtou smlouvy, které podepisují, domnívají, že se zvýšení úroků a pokles hodnoty bytu či domu týká jen nových zájemců o „vlastní“ bydlení. To je ale obrovský omyl – nejvíce se dotkne právě těch, kteří již hypotéku mají. A to fatálně. Proto nás čeká Tvrdé přistání, jaké tato země ještě nezažila.

Jak restart globální ekonomiky zamíchá kartami na českém ekonomickém hřišti, se dozvíte v článku Vítězové a poražení. Povíme si i tom, jak nenápadná změna zákona o dluhopisech v roce 2012 udělala z tohoto finančního nástroje jednu z vůbec nejrizikovějších investic. A to nejen z korporátních, ale především z těch státních, které vydává česká vláda. Je to jako rozhodnout se zhodnotit své peníze tím, že místo stavebního spoření začnete hrát automaty. Inu, Čert nikdy nespí…

Ku příležitosti úmrtí britského prince Filipa, vévody z Edinburku, je na místě položit si otázku, kým doopravdy byl. Stejně jako jeho manželka Alžběta II. Rozhodně totiž nejsou Taková normální rodinka…

Co mají společného uživatelé sociálních sítí, novináři a vědci? A proč v tomto případě neplatí, že opakování je matkou moudrosti? To se dozvíte v eseji Facebooková společnost.

Jak došlo k největšímu globálnímu selhání vědy v dějinách? To si povíme v článku s názvem Polámaný anděl.

Čeká nás ale i romantická Vídeňská láska. Na Vídeňském kongresu po konci napoleonských válek, největší párty plné slavností, festivalů a opulentních mejdanů, se seznámila i vdaná matka tří dětí a mladý český šlechtic, jejichž skandální románek, který se řešil v nejvyšších patrech evropské politiky, vyústil v utajené narození největší české spisovatelky Boženy Němcové.

Takzvaní stachanovci sice pořád něco dělají a velmi usilovně pracují, ale výsledky se ne a ne dostavit. Domnívají se totiž, že Halíře dělají talíře.

Květnová Šifra je opět od začátku až do konce nabitá informacemi. Objednat si ji, stejně jako předplatné, můžete objednat v našem eshopu.