Šifra č. 4/2023: Klid před bouří?

Zatímco dnes vlastní nemovitost skoro 80 % Čechů a 20 % bydlí v nájmu, již brzy se tento poměr může otočit. Proč? Protože zatímco najíždíme do nové ekonomiky, protože končí takzvané levné peníze neboli nízké úrokové sazby, většina lidí stále přemýšlí ve staré ekonomice, kde byly peníze snadno dostupné. Právě tímto nejdůležitějším tématem dneška se zabývá i Šifra č. 4/2023, která právě vychází.

Stávající světový řád se otřásá v základech. Kombinací různých metod, argumentačně vyztužených sítí stovek vojenských základen, byl starý světový řád postaven na jednostranné dominanci USA a jejich spojenců. Odolá tlaku rivalů? Ať už dopadne boj o světovou nadvládu jakkoli, jisté je, že to budeme muset zkusit Znovu a jinak. Převládající lidské nastavení nám dává pouze dvě možnosti, jak pokračovat…

Když se podíváme, jak si vedla v dějinách největší impéria, všimneme si, že ještě těžší než něco vytvořit a vybudovat je pak dané pozice udržet… Konkurence je totiž veliká. Vůbec nejúspěšnějšími borci v mocenských bojích se ukázali býti Germáni a jejich kmeny, které ovládly prostor po rozpadu Římské říše. Právě mezi nimi se uskutečnila velkolepá Bitva Germánů, v níž si nejlépe počínali takzvaní Anglosasové.

Z dílny Germánů pochází i jejich zřejmě nejúspěšnější vynález, kterým je kapitalismus. Ten sice vedl k bezprecedentnímu rozvoji životní úrovně lidstva i k neskutečnému technologickému skoku vpřed, ale má v sobě zakódovánu i svou odvrácenou stranu. Více se dočtete v článku Chvála chamtivosti?.

V textu Z cizího krev poteče? si zase počtete o tom, proč každý nemůže být ředitelem vápenky a proč je třeba vycházet jen z toho, co si můžeme dovolit.

Protože v kapitalistické ekonomice platí nepsaný zákon, že oč více se v přítomnosti debužíruje, tím víc se v budoucnosti hladoví, ukážeme si, jak to může vypadat, Když končí legrace.

V politice stejně jako jinde platí, že větší karta bere… V článku Jestřábi a holubice si povíme o tom, co všechno způsobilo loňské nečekané jmenování nového guvernéra České národní banky. Proč se naše ekonomika kvůli tomuto manévru otřásla v základech? A jaký to bude mít vliv na naši budoucnost?

V textu s názvem Když je i bilion málo se zamyslíme nad tím, jak se z něčeho, co vypadá z krátkodobého hlediska jako idyla, pohoda jazz, může z dlouhodobějšího pohledu snadno vyklubat katastrofa netušených rozměrů.

Na druhou stranu, Mohlo být i hůř. A stále může. Aneb proč nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, i když je tak drahé? A proč je třeba neustále hledět dopředu?

V textu pojmenovaném V zajetí hausnumer si ukážeme, jak se vyznat v cenách v obchodech a v tom, čemu se říká inflace.

Další článek pojednává pro změnu o tom, že Když maminka zvýší alimenty, tak tatínek bude muset víc platit a zbude mu méně na další utrácení. Maminka je v tomto obrazném případě bankou a tatínek jejím klientem.

A tím se plynule dostáváme k tomu, komu zůstane po změně ekonomiky v ruce Černý Petr. A vysvětlíme si, jaký je rozdíl v tom, když dříve bývaly spotřebitelské úvěry na bydlení vázány na nemovitost, a dneškem, kdy jsou spojeny s osobou dlužníka.

To vše a mnohem víc se dočtete v nové Šifře, Vašem průvodci novou dobou, která je opět od začátku až do konce nabita důležitými informacemi. Objednat si ji můžete v digitální či tištěné formě, stejně jako předplatné, v našem eshopu.