Naši společnost čeká otřes, který za posledních třicet let nezažila. Přichází změna režimu kvalitativně srovnatelná s listopadem 1989. Jenže zatímco tehdy si většina lidí polepšila, nyní si pohorší. Na ekonomiku to ale bude mít paradoxně blahodárný vliv… Proč? To se dočtete ve čtvrté Šifře letošního roku. Například v článku Krev, pot a slzy?
Znamená to snad, že Dobře už bylo? Jak komu. Zatímco v éře levných peněz se žilo dobře především dlužníkům, teď to bude naopak. Přestože nás čeká prudký pád cen, trvalé obnovení cenové stability a inflace pohybující se u svého dvouprocentního cíle, velká část občanů České republiky z toho jásat nebude… Dluhy se totiž naopak kvůli vyšším úrokovým sazbám budou prudce zvyšovat.
Právě dlužníci budou hlavním poraženým umělé covidistické pandemie. Stejně jako občané, kteří investovali do finančních produktů, jako jsou například státní dluhopisy, neboť levné peníze nafoukly obrovskou bublinu, která po změně kurzu měnové politiky brzy praskne. A tak bude platit okřídlené Lehce nabyl, lehce pozbyl.
Když chce kapitalismus dobře a trvale prosperovat, potřebuje najít někoho, kdo to zaplatí. Jediný spoleh je v tomto na střední třídu, která opakuje stále dokola tytéž chyby, ale očekává jiný výsledek. Páteř nové ekonomiky budou tvořit dvě nejdůležitější vrstvy obyvatel – dlužníci a superboháči. Bez nich by tvrdý kapitalismus nemohl nikdy prosperovat. Na jakém principu to celé stojí, se dočtete v článcích Nůžky dokořán rozevřené či Dědečku, proč jsi tak bohatý?
Jedním z nejméně pochopených mechanismů moderního kapitalismu je způsob, jakým vlastně získává kapitál na svůj rozvoj a prosperitu. S tímto „tajemstvím“, které zůstává většině lidí utajeno, protože se o věci nezajímají, stojí a padá celá jeho existence. Jak to celé funguje, se dozvíte v textu Batman a Rothschild.
Proč to vypadá, že se svět dočista pomátl? Protože zažíváme zcela unikátní období, ve kterém probíhají dva zásadní společenské jevy – ekonomický i geopolitický převrat – najednou. A netradiční doba si žádá netradiční řešení… Více se dočtete v článku Účel světí prostředky?
A proč je někdy lepší mlčet a nevyjadřovat se příliš horlivě k tomu, co se ve stále psychopatičtější, agresivnější a propagandou zfanatizovanější společnosti děje? To zjistíte v článku s názvem S argumenty nejdál dojdeš?