Šifra č. 12/2020: Konec demokracie?

Na letošních amerických prezidentských volbách nebyl šokující výsledek, ale jejich průběh. Zdá se, že poslední bašta liberální demokracie – právo občanů zvolit si politiky, kteří jim budou vládnout –, definitivně padla.Co to vypovídá o našem světě? To se dozvíte v ústředním tématu prosincové Šifry s názvem Už ani tečka! 

Najít dnes v obchodě dobrý chléb nemusí být tak jednoduché, jak by se vzhledem k nepřeberné nabídce na trhu mohlo zdát. Nic totiž není takové, jak to vypadá. A jak se to jmenuje. Zvlášť když k tomu napomáhá zašmodrchaná legislativa. Více se dočtete v článku Upeč třeba chleba!

Lidský druh pomalu, ale jistě decimuje jeden nenápadný, vytrvalý a skromný nepřítel – plíseň. A protože je neviditelný, společnost jej odmítá brát vážně. Jestli na něco vymřeme, covid to nebude… Houby totiž dokážou neuvěřitelné věci, třeba udělat z mravenců zombie. Více se dočtete v článku s názvem Polámal se mraveneček.

Všichni lidé bratry jsou? Někde, pravda, trochu víc než jinde… Jak funguje skutečná pirátská ekonomika, která se vyvinula z té komunistické? Proč je tak stabilní a úspěšná? A na jakých základech stojí?

Je výhodnější své peníze zašít do slamníku, nebo se je snažit „zhodnotit“? Více se dozvíte v textu Pravidla rulety.

Každá velká hra má pořádnou zápletku. Někdo je obsazen do role zlého policajta, někdo do role hodného. A jinému zase zbude v ruce černý petr. V divadle ale také nemůže každý herec hrát pořád jen kladného hrdinu… Aneb jak probíhá představení jménem covid-19? To se dozvíte v článku Starý trabant v kopci.

Proč trvá pandemie tak dlouho? A proč byla tak rychle zrušena superhrubá mzda? A kdy skončí Čekání na Godota?

I když se korporátní deníky a televize zuby nehty drží svých osvědčených manipulativních postupů, z nepropustného betonu stále častěji prorůstá zelená tráva. Naznačuje to snad, že míří fiktivní covidová apokalypsa pomalu ke svému grandióznímu finále? A že se blíží Konec věštců starých konců?

To vše a mnohem víc se dočtete v poslední Šifře roku 2020. Objednávejte v našem e-shopu.