Může jednotlivec změnit svět? Tak zní kruciální otázka listopadové Šifry. A na několika konkrétních příkladech si ukážeme nejen to, že může, ale že přímo musí. Jinak se totiž nikdy nic nezmění.
V úvodním článku se ptáme, proč nad společenským děním v posledních letech odborník žasne a laik se diví. A proč nás, tedy lidstvo, stihl tak mohutný sešup a katastrofální duchovní úpadek, kdy se na jedné straně snažíme tvářit, že je všechno v pořádku a máme věci pod kontrolou; avšak na straně druhé zdání jakési „normality“, která normální už
dávno není (a možná ani nikdy nebyla a jen jsme si to namlouvali), dosahujeme pouze
díky tomu, že se ve veřejném prostoru lže Od rána až do večera.
V eseji Vládce citadely si ukážeme, že často i to, co se na první pohled jeví jako dobro, může vést ke zlu; a naopak to, co by takzvaný „slušný“ člověk bezmyšlenkovitě
odsoudil jako krutost nebo zlo, může být nakonec ku prospěchu. A také to, proč i ti nejbohatší a nejmocnější nakonec často umírají jako žebráci.
V textu Rozděl a panuj pak zkoumáme, co se stane, když je ten největší
svatoušek a strážce „hodnot“ ve skutečnosti tím největším kazisvětem. Zamyšlení Čtení mezi řádky pro změnu osvětluje, proč se v médiích objevují o stejné události často zcela
protichůdné zprávy a proč je tak důležité nejenom hledat, číst a přejímat, jak to dělá většina lidí, ale především vnímat, filtrovat a vyhodnocovat.
Článek Špína pod kobercem přináší pozoruhodný příběh Johna Edwarda Mosse a důkaz, že i jeden schopný a odhodlaný člověk může dokázat velké věci.
Ve druhé části nové Šifry se podíváme na čerstvý volební úspěch staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je prvním prezidentem od dob Franklina D. Roosevelta, který dostal nejvíc hlasů voličů více než dvakrát po sobě. To, že mu bylo vítězství v roce 2020 podivně ukradeno – a my si ukážeme proč a jak –, je věc jiná. Více v textech Všeho moc škodí nebo Milion sem, milion tam…
V zásadním textu s všeříkajícím názvem Ztracená rovnováha si podrobně osvětlíme, co a proč se v těchto měsících kolem nás děje, o co se tady vlastně ve skutečnosti hraje a co
všechno je v sázce. Článek Liška v kurníku pak ukazuje, proč Donald Trump nemohl vyhrát volby v roce 2020, ale proč je naopak musel vyhrát v roce 2024. Aneb Když je deep state v nouzi, může být i Trump dobrý…
Velkou jízdu pak zakončíme článkem Nový kabát, kde si klademe otázku, proč někteří své postoje nemění, ať už jsou pro ně výhodné, či nikoli. A proč jiní pro změnu nemohou ani dospat, aby je změnili. A textem Gump, Trump a čistý stůl, ve kterém si povíme, proč je tak ohromně důležité neklesat na mysli a nepřestávat se nikdy snažit.
To všechno a mnohem víc najdete v nové Šifře, která je jako vždy od začátku až do konce nabitá důležitými informacemi a souvislostmi. Objednat si ji můžete v našem eshopu jak v digitální, tak tištěné podobě, stejně jako předplatné.